«Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության հասնելու շեմին են». Սիմոնյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 149-րդ վեհաժողովի ընդհանուր քննարկումներում։ ԱԺ նախագահի ելույթում մասնավորապես ասվում է.
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ելույթ ունենալ Միջխորհրդարանական միության 149-րդ վեհաժողովում ու քննարկել գիտության, տեխնոլոգիաների և նորարարության կենսական դերն ավելի խաղաղ ու կայուն ապագայի ձևավորման գործում:
Հայաստանի համար՝ երկրի, որը կանգնած է աշխարհաքաղաքական բարդ մարտահրավերների առջև, գիտության և տեխնոլոգիաների կիրառումը ոչ միայն տնտեսական աճ է, այլև ազգային անվտանգություն, կենսունակություն և կայուն զարգացում:
Քանի որ գիտության, տեխնոլոգիաների և նորարարության կիրառումը կարող է օգտագործվել նաև ի վնաս մարդկանց ու լինել մարտահրավեր մեր նպատակներին հասնելու ճանապարհին, մեր ընտրությունն է օգտագործել այն առավելագույն սոցիալական, տնտեսական և բնապահպանական աճ ստանալու համար՝ միաժամանակ վերացնելով թերություններն ու խնդիրները:
Հայաստանի առանցքային առաջնահերթություններից է վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը: Տարվա 270 արևային օրերի շնորհիվ մեր երկիրը կարող է արևային էներգիան դարձնել էներգետիկ ռազմավարության կենտրոնական մասը: Մենք մտադիր ենք մինչև 2030 թվականը եռապատկել արևային էներգիայի արտադրությունը՝ ապահովելով երկրի էներգաբալանսի առնվազն 15 տոկոսը վերականգնվող աղբյուրներից: Անցումը մաքուր էներգիայի նվազեցնում է մեր կախվածությունը հանածո վառելիքներից և պակասեցնում ջերմոցային գազերի արտանետումները՝ նպաստելով կայուն զարգացմանը:
Գիտությունն ու տեխնոլոգիաները կարևոր դեր են խաղում Հայաստանի ռեսուրսների առավել արդյունավետ կառավարման և կլիմայի փոփոխության հետ կապված ռիսկերի նվազեցման գործում: Այս ոլորտներում առաջընթացը լուծումներ է առաջարկում մեր առջև դրված խնդիրներին՝ գյուղատնտեսության արտադրողականության բարձրացումից մինչև բնական աղետների դեմ պայքարի բարելավում: Խելացի կերպով կիրառելով այս տեխնոլոգիաները՝ մենք ոչ միայն պաշտպանում ենք շրջակա միջավայրը, այլև ավելի լավ ապագա ենք ապահովում հաջորդ սերնդի համար:
Կարևոր է կիրառել հուսալի տեխնոլոգիական լուծումներ: Հայաստանը, ինչպես և շատ այլ երկրներ, կենտրոնացած է ածխաթթու գազի արտանետումների նվազեցման, ռեսուրսների պահպանման և բնապահպանական պատասխանատվության մշակույթի խթանման վրա: Դա հավաքական ջանք է, և մենք բոլորս պետք է նպաստենք մեր մոլորակի պաշտպանության համար տեխնոլոգիական առաջընթացի խելացի օգտագործման ապահովմանը:
Գիտությունն ու տեխնոլոգիաները նաև խաղաղաշինության հզոր գործիքներ են: Գիտական նորարարությունները կարող են օգնել մեզ բավարարել մարդկանց կարիքները՝ սկսած բնական ռեսուրսների շուրջ հակամարտությունների նվազումից մինչև մարդու իրավունքների պաշտպանություն: Այդ նպատակին հասնելու համար Հայաստանը ձգտում է օգտագործել տեխնոլոգիաները:
Ինչ վերաբերում է խաղաղության հաստատմանը, ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության հասնելու շեմին են: Այն համատեքստում, երբ խաղաղ գործընթացը լրջորեն սկսվեց ամիսներ առաջ, Ադրբեջանը ցանկանում էր մեր համաձայնությունը միջազգայնորեն ճանաչված 5 կետի շուրջ: Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ այսօր մենք համաձայնության ենք եկել 16 կետի շուրջ:
Տիկնա՛յք և պարոնա՛յք, կատարյալն այլևս չպետք է լինի լավի թշնամին:
Եկել է խաղաղություն հաստատելու ժամանակը. խաղաղության ժամանակը հիմա է:
Մենք հրավիրում ենք Ադրբեջանին դրսևորել քաղաքական կամք, օգտվել պահից և միանալ մեզ՝ հնարավորն իրականություն դարձնելու համար:

Армения и Азербайджан находятся на пороге достижения соглашения. Симонян
Спикер НС РА Ален Симонян выступил на общих обсуждениях 149-й Ассамблеи Межпарламентского союза. В речи Председателя Национального Собрания конкретно говорится:
«Госпожа Президент,
Господин Генеральный секретарь,
Ваши Превосходительства,
Для меня большая честь выступать на 149-й Ассамблее Межпарламентского союза и обсуждать жизненно важную роль науки, технологий и инноваций в формировании более мирного и устойчивого будущего.
Для Армении, страны, стоящей перед сложными геополитическими проблемами, применение науки и технологий – это не только экономический рост, но и национальная безопасность, жизнеспособность и устойчивое развитие.
Поскольку применение науки, технологий и инноваций также может быть использовано во вред людям и бросить вызов нашим целям, наш выбор состоит в том, чтобы использовать их для достижения максимального социального, экономического и экологического роста, одновременно устраняя недостатки и проблемы.
Одним из ключевых приоритетов Армении является развитие возобновляемой энергетики. Благодаря 270 солнечным дням в году наша страна может сделать солнечную энергетику центральной частью своей энергетической стратегии. Мы намерены утроить производство солнечной энергии к 2030 году, обеспечив не менее 15 процентов энергобаланса страны за счет возобновляемых источников. Переход к чистой энергии снижает нашу зависимость от ископаемого топлива и сокращает выбросы парниковых газов, способствуя устойчивому развитию.
Наука и технологии играют важную роль в более эффективном управлении ресурсами Армении и снижении рисков, связанных с изменением климата. Достижения в этих областях предлагают решения проблем, с которыми мы сталкиваемся: от повышения производительности сельского хозяйства до улучшения реагирования на стихийные бедствия. Разумно применяя эти технологии, мы не только защищаем окружающую среду, но и обеспечиваем лучшее будущее для следующего поколения.
Важно использовать надежные технологические решения. Армения, как и многие другие страны, ориентирована на сокращение выбросов углекислого газа, сохранение ресурсов и продвижение культуры экологической ответственности. Это коллективное усилие, и мы все должны внести свой вклад в обеспечение разумного использования технологических достижений для защиты нашей планеты.
Наука и технологии также являются мощными инструментами построения мира. Научные инновации могут помочь нам удовлетворить потребности человека: от уменьшения конфликтов из-за природных ресурсов до защиты прав человека. Армения стремится использовать технологии для достижения этой цели.
Что касается установления мира, хотел бы сообщить вам, что Армения и Азербайджан находятся на пороге достижения соглашения. В контексте того, когда несколько месяцев назад мирный процесс начался всерьез, Азербайджан хотел нашего соглашения по пяти международно признанным пунктам. Я рад сообщить, что сегодня мы достигли полного согласия по 16 пунктам.
Дамы и господа, лучшее больше не должно быть врагом хорошего.
Пришло время установить мир, настало время мира.
Мы приглашаем Азербайджан проявить политическую волю, воспользоваться моментом и присоединиться к нам, чтобы сделать возможное реальностью.