«ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները երբեք այսքան ամուր չեն եղել». Արմեն Գրիգորյան
Հոկտեմբերի 15-ին Չեխիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Պրահայում մասնակցել է «Ֆորում 2000» կոնֆերանսին:
Կոնֆերանսի ընթացքում ԱԽ քարտուղարը խոսել է ՀՀ-ԵՄ երկողմ հարաբերությունների մասին՝ ընդգծելով ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ վիզայի ազատականեցման հարցով մեկնարկած պաշտոնական երկխոսության կարևորությունը: Հավելել է, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները, որոնք այսօր արդեն ընդլայնվել և ներառում են նաև անվտանգության ոլորտը՝ երբեք այսքան ամուր չեն եղել և մասնավորապես հաշվի առնելով երկկողմ ցանկությունը՝ այսօր դրանք կայուն զարգացման միտում ունեն: Քարտուղարը նաև ընդգծել է, որ երկկողմ հարաբերութունները հիմնված են ժողովրդավարության վրա:
Այս համատեքստում Ա.Գրիգորյանը կարևորել է ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը և Խաղաղության եվրոպական գործիքակազմի շրջանակում տարվող աշխատանքը:

On October 15, during his working visit to the Czech Republic, Armen Grigoryan, the Secretary of the RA Council of Ministers, participated in the "Forum 2000" conference in Prague.
During the conference, the Secretary of the SC spoke about RA-EU bilateral relations, emphasizing the importance of the new RA-EU partnership agenda and the official dialogue launched on the issue of RA-EU visa liberalization. He added that RA-EU relations, which today have already expanded to include the security sector, have never been so strong, and particularly taking into account the bilateral desire, they tend to stable development today. The Secretary also emphasized that bilateral relations are based on democracy.
In this context, A. Grigoryan emphasized the activities of the EU civilian mission and the work carried out within the framework of the European Peace Instrument.