Ի՞նչ հարցեր է քննարկել ՀՀ ԱԺ նախագահը թուրք գործընկերոջ հետ
Ժնևում հոկտեմբերի 14-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի նախագահ Նուման Քուրթուլմուշի հանդիպումը, որի ժամանակ կողմերը քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը թուրքական կողմին է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների գործընթացում վերջին զարգացումները և վերահաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունը խաղաղության հաստատման գործընթացին:
Ալեն Սիմոնյանը թուրք գործընկերոջն է ներկայացրել նաև Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը: Կողմերը հանդիպման ավարտին ձեռք են բերել շփումները շարունակելու պայմանավորվածություն:

What issues did the RA NA Speaker discuss with his Turkish counterpart?
On October 14, RA NA Speaker Alen Simonyan and Turkish Grand National Assembly Speaker Numan Kurtulmuş met in Geneva. During the meeting, the parties discussed various issues regulating Armenian-Turkish relations.
The Speaker of the RA National Assembly presented to the Turkish side the latest developments in peace treaty negotiations between Armenia and Azerbaijan and reaffirmed the Armenian side's readiness to establish peace.
Alen Simonyan also presented the "Crossroads of Peace" project initiated by the Armenian government to his Turkish counterpart. At the end of the meeting, the parties agreed to continue contact.