Նիդերլանդների խորհրդարանը Հայաստանին առնչվող 2 բանաձև է ընդունել
ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստի ընդառաջ տեղի է ունեցել Նիդերլանդների խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստ, որին մասնակցել է Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Կասպար Վելդկամպը։
Լսումների ընթացքում առաջադրվել է Հայաստանի Հանրապետությանն առնչվող 2 բանաձև։ Համաձայն ընթացակարգի՝ բանաձևի նախագիծը ներկայացվում է հեղինակներից մեկի կողմից․ առաջին բանաձևի հեղինակներն են պատգամավորներ Իսա Կահրամանը (NSC) և Դոն Սեդերը (ChristenUnie)։ Ներկայացնելով բանաձևի նախագիծը՝ Իսա Կահրամանը նշել է, որ իրենք սատարում են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը, սակայն ներկայացնում են առաջարկ Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության պահպանման վերաբերյալ։ Բանաձևի մեջ մասնավորապես նշվում է․
«Նկատի ունենալով, որ ադրբեջանական բանակը 2023 թվականի սեպտեմբերին հարձակվել է Լեռնային Ղարաբաղի վրա, ինչից հետևանքով գրեթե ողջ բնակչությունը փախել է Հայաստան և մինչ օրս չի վերադարձել իրենց տները, և քանի որ Ադրբեջանը ոչնչացնում է հայկական մշակութային ժառանգությունը այդ տարածքում. կոչ ենք անում կառավարությանը հանդես գալ հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանության օգտին՝ ինչպես ԵՄ, այնպես էլ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի շրջանակներում»։
Նիդերլանդների ԱԳ նախարարը բանաձևի նախագծին առարկություններ չի ներկայացրել՝ հաստատելով, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղի է ունեցել ռազմական սրացում, ինչն ունեցել է հետևանքներ, և որ կառավարությունը կողմ է հայկական մշակութային ժառանգությունը պաշտպանելու կոչին։ Բանաձևն ընդունվել է խորհրդարանի ձայների ճնշող մեծամասնությամբ։
Երկրորդ բանաձևի հեղինակներն են պատգամավորներ Սեդերը (ChristenUnie), Բոսվայկը (CDA), Ստոֆֆերը (SGP), Պիրին (GroenLinks-Pvda), Վան դեր Բերգը (VVD), Պատերնոտեն (D66), Դե Ռոնը (PVV) և Կահրամանը (NSC)։ Բանաձևի նախագիծը ներկայացրեց Դոն Սեդերը։
Բանաձևի մեջ ընգծվում է, որ երեք տասնամյակների ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության եզակի հնարավորություն է ստեղծվել, հետևաբար, կարևոր է լիարժեք ներգրավվել խաղաղության գործընթացում։ Ընդգծվել է նաև, որ դեռևս առկա են խոչընդոտներ, այդ թվում այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը շարունակում է պահել հայ ռազմագերիներին։ Բանաձևը կոչ է անում կառավարությանը եվրոպական այլ երկրների հետ միասին ավելացնել ճնշումն Ադրբեջանի վրա՝ բոլոր հայ ռազմագերիներին հնարավորինս արագ ազատ արձակելու նպատակով։
ԱԳ նախարարը բանաձևի նախագծին առարկություններ չի ներկայացրել՝ հաստատելով, որ կառավարության համար այժմ կարևոր է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը, և Հայաստանի և Ադրբեջանի բարձրաստիճան ղեկավարության հետ շփումների ժամանակ երկու կողմերին կոչ է արել կնքել խաղաղության համապարփակ համաձայնագիրը։
Այս համատեքստում նախարարը կանդրադառնա տարբեր կատեգորիաների բանտարկյալների ազատ արձակման հարցին, որոնց թվում են անշուշտ նաև հայ բանտարկյալները։ Ըստ նախարարի՝ զինված հակամարտության ավարտից հետո ռազմագերիների ազատ արձակումը պարտավորություն է, որը բխում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերից։ Երկրորդ բանաձևը ևս ընդունվել է ձայների մեծամասնությամբ։

Парламент Нидерландов принял 2 резолюции, касающиеся Армении
В преддверии заседания Совета министров иностранных дел ЕС состоялось заседание комитета по иностранным делам парламента Нидерландов, в котором принял участие министр иностранных дел Нидерландов Каспар Вельдкамп.
В ходе слушаний были предложены 2 резолюции, касающиеся Республики Армения. Согласно регламенту проект резолюции вносится одним из авторов. Авторами первой резолюции являются депутаты Иса Кахраман (СНБ) и Дон Седер (ChristenUnie). Представляя проект резолюции, Иса Кахраман отметил, что они поддерживают армяно-азербайджанский мирный процесс, но выдвигают предложение относительно сохранения культурного наследия Нагорного Карабаха. В резолюции конкретно говорится:
"Учитывая, что азербайджанская армия напала на Нагорный Карабах в сентябре 2023 года, в результате чего почти все население бежало в Армению и до сих пор не вернулось в свои дома, а также потому, что Азербайджан уничтожает армянское культурное наследие в этом районе; Мы призываем правительство действовать в пользу защиты армянского культурного наследия, как в рамках Гаагской конвенции ЕС 1954 года, так и в рамках ЮНЕСКО.
Министр иностранных дел Нидерландов не возражал против проекта резолюции, подтвердив, что в Нагорном Карабахе произошла военная эскалация, имевшая последствия, и что правительство поддерживает призыв защитить армянское культурное наследие. Резолюция была принята подавляющим большинством голосов парламента.
Авторами второй резолюции являются депутаты Седер (ChristenUnie), Босвейк (CDA), Стоффер (SGP), Пири (GroenLinks-Pvda), Ван дер Берг (VVD), Патернотте (D66), Де Рон (PVV) и Кахраман ( НСК). Дон Седер представил проект резолюции.
В резолюции говорится, что впервые за три десятилетия создана уникальная возможность для мира между Арменией и Азербайджаном, поэтому важно быть полностью вовлеченным в мирный процесс. Было также подчеркнуто, что препятствия все еще существуют, в том числе то, что Азербайджан продолжает удерживать армянских военнопленных. Резолюция призывает правительство совместно с другими европейскими странами усилить давление на Азербайджан с целью скорейшего освобождения всех армянских военнопленных.
Министр иностранных дел не возражал против проекта резолюции, подтвердив, что правительству сейчас важно поддержать установление мира между Арменией и Азербайджаном, и в ходе контактов с высокопоставленным руководством Армении и Азербайджана призвал обе стороны подписать всеобъемлющее мирное соглашение.
В этом контексте министр затронет вопрос освобождения различных категорий заключенных, среди которых, безусловно, есть и армянские заключенные. По словам министра, освобождение военнопленных после окончания вооруженного конфликта является обязательством, вытекающим из норм международного гуманитарного права. Вторая резолюция также была принята большинством голосов.