«Հուսով եմ՝ առաջիկայում հնարավոր կլինի իրականացնել Հայաստան այցելելու իմ ցանկությունը»․ Գերմանիայի նախագահ
Գերմանիայի նախագահական նստավայրում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը, որին հաջորդել է նախագահներ Վահագն Խաչատուրյանի և Ֆրանկ-Վալտեր Շթայնմայերի հանդիպումը:
Ողջունելով Հանրապետության նախագահին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը՝ Գերմանիայի նախագահը նշել է. «Ուրախ եմ Ձեզ հյուրընկալել Գերմանիայի նախագահական նստավայրում և շնորհակալ եմ, որ ժամանակ գտաք այս հանդիպման, ինչպես նաև Համբուրգի Կայունության համաժողովին մասնակցելու համար:
Բեռլինի «Հատուկ օլիմպիական խաղերին» մեր վերջին հանդիպման ժամանակ մենք քննարկեցինք ձեր տարածաշրջանի տարբեր իրողություններ և զարգացումներ: Ներկայումս էլ առկա են բազմաթիվ հիմնախնդիրներ և հակամարտություններ և այս տեսանկյունից Կայունության համաժողովը կարևոր բովանդակություն ունի՝ ավելի խաղաղ ու զարգացող աշխարհ ունենալու համար:
Պետք է նշեմ, որ Գերմանիան հետաքրքրված է Հայաստանի հետ ինչպես միջմշակութային կապերի, այնպես էլ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը խթանելով և տեղյակ եմ, որ մեր հետաքրքրությունը փոխադարձ է: Հուսով եմ նաև, որ առաջիկայում հնարավոր կլինի իրականացնել Հայաստան այցելելու իմ ցանկությունը»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ասել է. «Պարոն նախագահ, ինձ համար պատիվ է գտնվել Գերմանիայի նախագահական նստավայրում, շնորհակալություն եմ հայտնում նաև Համբուրգի Կայունության համաժողովին հրավերի համար:
Կարևորում եմ համաժողովի բովանդակությունը, որտեղ հնչեցին խաղաղությանը միտված նոր գաղափարներ և հայեցակարգեր: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում Հայաստանի և Գերմանիայի միջև առկա սերտ համագործակցությունը ամենատարբեր ուղղություններով, իսկ Գերմանիայի ներկայությունը մեր իրականության մեջ նշանակալի և զգալի է ամենատարբեր ոլորտներում:
Մենք կարևորում ենք և գնահատում Գերմանիայի շարունակական աջակցությունն ու ներդրումը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների կյանքի կոչման գործում: Վստահ եմ, որ առաջիկայում էլ մեր փոխգործակցությունը շարունակելու է ընդլայնվել տնտեսության, էներգետիկայի, մշակույթի, կրթության և այլ ուղղություններով, ինչի համար առկա է երկկողմանի ցանկություն և զգալի ներուժ»:
Հանդիպման ընթացքում Գերմանիայի նախագահը հետաքրքրվել է մեր տարածաշրջանում տիրող ընդհանուր իրավիճակից և զարգացումներից: Այս համատեքստում Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը հաստատակամ կերպով շարժվում է տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության հասնելու ճանապարհով և այս նպատակի համար շրջանառության մեջ է դրել «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը:
Անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին, նախագահը նշել է, որ հայկական կողմն ինչպես նախկինում, ներկայումս էլ հանդես է գալիս առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման դիրքից և այս առումով նաև որոշակի քայլեր ձեռնարկվել են սահմանային ենթակառուցվածքների ստեղծման և վերականգնման ուղղությամբ:
Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումն է բոլոր հարևան պետությունների հետ ունենալ կարգավորված և բարիդրացիության սկզբունքների վրա հիմնված հարաբերություններ, ինչը բխում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերից:
«Մեզ համար հստակ է, որ առանց խաղաղության, կայունության և բարիդրացիության հնարավոր չէ ունենալ ակնկալվող զարգացումը մեր տարածաշրջանում և, ընդհանարապես ամբողջ աշխարհում»,- ասել է նախագահը:
Զրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Գերմանիայի համագործակցության մի շարք օրակարգային հարցերի շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային և գլոբալ մի շարք հիմնախնդիրների, որոնց վերաբերյալ նախագահները ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումները:
Զրույցի ավարտին Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շթայնմայերն ընդգծել է, որ Գերմանիան աջակցում է հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու Հայաստանի ձգտումներին և հնարավոր ջանքերը կգործադրի հարավկովկասյան տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության հաստատման համար:

"I hope it will be possible to fulfill my wish to visit Armenia shortly." President of Germany
A formal welcoming ceremony for the President of the Republic of Armenia was held at the German presidential residence, followed by a meeting between Presidents Vahagn Khachaturian and Frank-Walter Steinmeier.
The President of Germany noted, welcoming the President of the Republic and the delegation headed by him, "I am glad to host you at the German presidential residence, and thank you for finding time to attend this meeting and the Hamburg Stability Conference.
At our last meeting at Special Olympics Berlin, we discussed various realities and developments in your region. Currently, there are many problems and conflicts, and from this point of view, the Sustainability Forum has important content for a more peaceful and developing world.
I must mention that Germany is interested in promoting the development of intercultural ties and economic relations with Armenia, and I am aware that our interest is mutual. I also hope that in the near future, I will be able to fulfill my wish to visit Armenia."
President Vahagn Khachaturyan expressed his gratitude for the reception, "Mr. President, it is an honor for me to be in the German presidential residence; I also thank you for the invitation to the Hamburg Stability Conference."
I highlight the conference's content, where new ideas and concepts aimed at peace were voiced. We highly value the close cooperation between Armenia and Germany in various directions, and Germany's presence in our reality is significant in various fields.
We value Germany's continuous support and contribution to implementing democratic reforms in Armenia. I am confident that in the near future, our cooperation will continue to expand in the fields of economy, energy, culture, education, and other directions for which there is a bilateral desire and significant potential."
During the meeting, the German President expressed interest in the general situation and developments in our region. In this context, the President of the Republic emphasized that Armenia is firmly moving towards achieving stable and lasting peace in the area and has launched the "Crossroads of Peace" program for this purpose.
Referring to the Armenia-Turkey relations, the President noted that the Armenian side, as before, is currently acting from the position of normalizing relations without preconditions. In this regard, specific steps have been taken towards creating and restoring border infrastructures.
Vahagn Khachaturyan emphasized that Armenia's position is to have regular and neighborly relations with all neighboring states, which is in the interests of all region countries.
"It is clear to us that without peace, stability, and neighborliness, it is not possible to have the expected development in our region and, in general, in the whole world," the President said.
During the conversation, the parties exchanged ideas on several agenda issues of cooperation between Armenia and Germany. Reference was made to several regional and global issues on which the presidents presented their positions.
At the end of the conversation, German President Frank-Walter Steinmeier emphasized that Germany supports Armenia's aspirations to establish neighborly relations with its neighbors and will make every effort to develop final peace in the South Caucasus region.