Իրանի հետ սահմանին ծառայություն կիրականացնեն միայն հայ սահմանապահները
Վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը մանրամասներ է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումից։
«Վարչապետ Փաշինյանը ՌԴ նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի մանրամասները, ՌԴ նախագահին է փոխանցել «Խաղաղության խաչմերուկ» բրոշյուրը, ինչպես նաև մտահոգություն հայտնել տարածաշրջանային թեմաների վերաբերյալ ՌԴ մի շարք պաշտոնյաների կողմից օգտագործվող ձևակերպումների և բառապաշարի վերաբերյալ։ Տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության խոսույթը դռնփակ և դռնբաց ֆորմատներում նույնական է։
Վարչապետ Փաշինյանը դրական է գնահատում ՌԴ նախագահի հետ ունեցած հանդիպման արդյունքները։ Քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ, ձեռք են բերվել էներգետիկ, կրթական, հումանիտար ոլորտներին վերաբերող կոնկրետ պայմանավորվածություններ։
Համաձայնություն է ձեռքբերվել նաև այն մասին, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի պահպանությանը կմասնակցեն նաև ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերը, իսկ Հայաստան-Իրան պետական սահմանի հսկիչ-սահմանային կետում ծառայությունն ամբողջությամբ կիրականացվի ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի ուժերով։
Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Պուտինին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության անկախությունից ի վեր Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև պետական սահմանի հսկիչ-սահմանային կետում ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ զորքերի իրականացրած ծառայության համար»։

На границе с Ираном будут нести службу только армянские пограничники
Пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян рассказала подробности встречи с Николом Пашиняном и Владимиром Путиным.
"В ходе встречи с президентом России премьер-министр Пашинян представил детали проекта "Перекресток мира", вручил президенту России брошюру "Перекресток мира", а также выразил обеспокоенность по поводу формулировок и лексики, используемых рядом российских чиновников по региональной тематике. Риторика правительства РА по поводу региональных коммуникаций идентично в закрытом и открытом форматах.
Премьер-министр Пашинян положительно оценивает итоги встречи с президентом России. Обсужден широкий круг вопросов, достигнуты конкретные договоренности, связанные с энергетической, образовательной и гуманитарной сферами.
Также достигнута договоренность, что с 1 января 2025 года пограничные войска СНБ РА будут также участвовать в охране государственных границ Армения-Иран и Армения-Турция, а на контрольно-пограничном пункте Государственной границе Армения-Иран охрана будет полностью осуществляться силами Пограничных войск СНБ РА.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил Президента Путина за службу Пограничных войск ФСБ России на пункте пропуска государственной границы между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран с момента обретения Республикой Армения независимости.