Փարիզում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Կանադայի վարչապետների հանդիպումը
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 19-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի հետ:
Կանադայի վարչապետը նշել է, որ իր համար մշտապես հաճելի է հանդիպել Հայաստանի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի հետ և հավելել, որ այսօրվա հանդիպումը լավ հնարավորություն է խոսել երկու երկրների միջև զարգացող հարաբերությունների, մարդկանց միջև շփումների, նաև Կանադայի ամուր հայկական համայնքի մասին։ Ջասթին Թրյուդոն կարևորել է Հայաստանում դեսպանության բացումը, ինչը կողմերին համագործակցության լայն հնարավորություններ է տալիս:
Վարչապետ Փաշինյանը ևս կարևորել է Երևանում Կանադայի դեսպանության բացումը և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը։ Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ այսօրվա հանդիպումը լավ հնարավորություն է տալիս կիսվել տարածաշրջանում տեղի ունեցող կարևոր զարգացումների, Հայաստանում ժողովրդավարական օրակարգի, անվտանգային, տնտեսական իրավիճակի մասին։ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Կանադայի Կառավարության աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին և հույս հայտնել, որ այդ քաղաքական աջակցությունը կփոխակերպվի տնտեսական համագործակցության զարգացման:
Հաջորդիվ զրուցակիցներն անդրադարձել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ քննարկումների արդյունքներին, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հնարավորություններին: Այս համատեքստում, վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը` ընդգծելով, որ Հայաստանը պատրաստ է գնալ ապաշրջափակման` ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա:
Ջասթին Թրյուդոն ողջունել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ու ընդգծել տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովմանն ուղղված հետևողական քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:

The meeting of the Prime Ministers of Armenia and Canada took place in Paris
Within the framework of the 19th summit of the International Organization of Francophonie, Prime Minister Nikol Pashinyan met with Canadian Prime Minister Justin Trudeau.
The Prime Minister of Canada noted that it is always a pleasure for him to meet with Armenian leader Nikol Pashinyan and added that today's meeting is an excellent opportunity to talk about the developing relations between the two countries, people-to-people contacts, and the solid Armenian community in Canada. Justin Trudeau highlighted the opening of the embassy in Armenia, which gives the parties vast opportunities for cooperation.
Prime Minister Pashinyan also highlighted the importance of opening the Canadian embassy in Yerevan and expressed his belief that it would give new impetus to further bilateral relations. Nikol Pashinyan added that today's meeting provides an excellent opportunity to share significant regional developments, the democratic agenda in Armenia, and the security and economic situation. Nikol Pashinyan emphasized the support of the Government of Canada to the democratic reforms of Armenia and expressed hope that this political support will be transformed into the development of economic cooperation.
Next, the interlocutors referred to the developments in the South Caucasus region, the results of discussions on the draft of the Armenia-Azerbaijan peace treaty, and the possibilities of unblocking regional communication channels. Prime Minister Pashinyan presented the RA Government's "Crossroads of Peace" project in this context, emphasizing that Armenia is ready to de-encirclement based on sovereignty, jurisdiction, equality, and reciprocity principles.
Justin Trudeau welcomed the "Crossroads of Peace" project and emphasized the need for consistent steps to ensure peace and stability in the region.