Փաշինյանը մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի բացմանը
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վիլեր Կոտրե քաղաքում` ֆրանսերեն լեզվի նոր միջազգային ավանում, մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 19-րդ գագաթնաժողովի բացման արարողությանը: Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովն այս տարի անցկացվում է Ֆրանսիայում՝ առաջին անգամ վերջին 33 տարիների ընթացքում: Գագաթնաժողովին մասնակցում են ավելի քան 100 բարձրաստիճան հյուրեր:
Բարձրաստիճան հյուրերին դիմավորել և ողջունել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, տիկին Բրիջիտ Մակրոնը և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել ՖՄԿ անդամ պետությունների առաջնորդների համատեղ լուսանկարահանման արարողությունը, իսկ գագաթնաժողովի բացմանը ելույթ են ունեցել Էմանուել Մակրոնը, Թունիսի նախագահ Կաիս Սաիդը, ՖՄԿ գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն: Միջոցառման շրջանակում ՖՄԿ-ում նախագահությունը Թունիսից փոխանցվել է Ֆրանսիային:
Գագաթնաժողովի առաջին օրը տեղի են ունեցել «Ֆրանկոֆոն քաղաքացիների մարտահրավերները թվային դարաշրջանում» և «Արհեստական բանականության կիրառումը կրթության մեջ» խորագրերով քննարկումներ:

Pashinyan participated in the opening of the Francophonie summit
Prime Minister Nikol Pashinyan, who is on a working visit to France, took part in the opening ceremony of the 19th Summit of the International Organization of La Francophonie in Villers-Cotre, the new international town of the French language. The Francophonie Summit is being held in France this year for the first time in 33 years. More than 100 high-ranking guests are participating in the summit.
French President Emmanuel Macron, Ms. Brigitte Macron, and Secretary General of the International Organization of Francophonie Louise Mushikivabo met and welcomed high-ranking guests.
Next, the leaders of the FMC member states held a joint photo-taking ceremony. Emmanuel Macron, the President of Tunisia Kais Saied, and FMC Secretary General Louise Mushikivabo spoke at the summit's opening. Within the framework of the event, the FMC chairmanship was transferred from Tunisia to France.
On the summit's first day, discussions were held on "Challenges of Francophone Citizens in the Digital Age" and "Application of Artificial Intelligence in Education."