Փաշինյանը մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի բացմանը
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վիլեր Կոտրե քաղաքում` ֆրանսերեն լեզվի նոր միջազգային ավանում, մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 19-րդ գագաթնաժողովի բացման արարողությանը: Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովն այս տարի անցկացվում է Ֆրանսիայում՝ առաջին անգամ վերջին 33 տարիների ընթացքում: Գագաթնաժողովին մասնակցում են ավելի քան 100 բարձրաստիճան հյուրեր:
Բարձրաստիճան հյուրերին դիմավորել և ողջունել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, տիկին Բրիջիտ Մակրոնը և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել ՖՄԿ անդամ պետությունների առաջնորդների համատեղ լուսանկարահանման արարողությունը, իսկ գագաթնաժողովի բացմանը ելույթ են ունեցել Էմանուել Մակրոնը, Թունիսի նախագահ Կաիս Սաիդը, ՖՄԿ գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն: Միջոցառման շրջանակում ՖՄԿ-ում նախագահությունը Թունիսից փոխանցվել է Ֆրանսիային:
Գագաթնաժողովի առաջին օրը տեղի են ունեցել «Ֆրանկոֆոն քաղաքացիների մարտահրավերները թվային դարաշրջանում» և «Արհեստական բանականության կիրառումը կրթության մեջ» խորագրերով քննարկումներ:

Пашинян принял участие в открытии саммита Франкофонии
Премьер-министр Никол Пашинян, находящийся с рабочим визитом во Франции, принял участие в церемонии открытия 19-го саммита Международной организации франкофонии в городе Виллер-Котр, новом международном городе французского языка. Саммит франкофонии в этом году проводится во Франции впервые за 33 года. В саммите принимают участие более 100 высокопоставленных гостей.
Высокопоставленных гостей встречали и приветствовали Президент Франции Эммануэль Макрон, госпожа Бриджит Макрон и генеральный секретарь Международной организации франкофонии Луиза Мусикивабо.
Далее состоялась совместная церемония фотосъемки лидеров стран-членов МОФ, а на открытии саммита выступили Эммануэль Макрон, президент Туниса Кейс Саид, генеральный секретарь МОФ Луиза Мушикивабо. В рамках мероприятия председательство в МОФ было передано от Туниса Франции.
В первый день саммита прошли дискуссии на темы «Вызовы франкоязычных стран в эпоху цифровых технологий» и «Применение искусственного интеллекта в образовании».