Միրզոյանը հանդիպել է Մավրիտանիայի արտգործնախարարի հետ
Հոկտեմբերի 3-ին Փարիզում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Մավրիտանիայի ԱԳ, աֆրիկյան համագործակցության և արտերկրում մավրիտանացիների նախարար Մուհամմադ Սալեմ Մազրուկի հետ: Հանդիպումը տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովի շրջանակներում:
Զրուցակիցները քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները՝ հաշվի առնելով Աֆրիկյան մայրցամաքի երկրների հետ համագործակցության օրակարգի ընդլայնման հարցում ՀՀ շահագրգռվածությունը և Աֆրիկյան միությունում ընթացիկ տարվա փետրվարից մեկնարկած Մավրիտանիայի նախագահությունը։
Հայաստանի և Մավրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարների ուշադրության կենտրոնում է եղել բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության ընդլայնումը՝ հիմնված խաղաղության օրակարգի և մարդասիրական արժեքների առաջմղման տեսլականի, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության և ՄԱԿ կանոնադրության հիմքում դրված առանցքային սկզբունքների հարգման վրա։

Mirzoyan met with the Foreign Minister of Mauritania
On October 3, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan met with Mauritanian Minister of Foreign Affairs, African Cooperation and Mauritanians Abroad Mohamed Salem Marzouk in Paris. The meeting took place within the framework of the Francophonie ministerial conference.
The interlocutors discussed the possibilities of developing bilateral relations, taking into account RA's interest in expanding the agenda of cooperation with the countries of the African continent and Mauritania's presidency in the African Union, which started in February of this year.
The foreign ministers of Armenia and Mauritania focused on expanding cooperation on multilateral platforms based on the vision of the peace agenda and the promotion of humanitarian values, respect for the fundamental principles of the International Organization of La Francophonie, and the UN Charter.