Ֆրանսիայի վարչապետն առանձնահատուկ վերաբերմունք ունի Հայաստանի ու հայ ժողովրդի նկատմամբ
Փարիզի «Մատինյոն» պալատում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նորանշանակ վարչապետ Միշել Բարնիեի հանդիպումը:
Ֆրանսիայի վարչապետը ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը Ֆրանսիա և ընդգծել իր հանձնառությունը` նպաստելու երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության հետևողական զարգացման գործում: Միշել Բարնիեն նշել է, որ առանձնահատուկ վերաբերմունք ունի Հայաստանի ու հայ ժողովրդի նկատմամբ և պատրաստ է հետագայում ևս նպաստել երկկողմ կապերի շարունակական ամրապնդմանը: Նա ջերմությամբ է հիշել 1995 թվականին իր մասնակցությամբ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության բացումը:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է պարոն Բարնիեին Ֆրանսիայի վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առիթով ու մաղթել հաջողություններ: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը երկու ժողովուրդների միջև բարեկամությանը խորին նվիրվածության ու Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բացառիկ հարաբերությունների ամրապնդման գործում նրա անձնական նշանակալի ավանդի համար։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստան-Ֆրանսիա ինտենսիվ երկխոսությունը` շեշտելով նաև երկկողմ տնտեսական և մի շարք թիրախային՝ էներգետիկայի, թվային տեխնոլոգիաների, քաղաքաշինության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, առողջապահության ոլորտներում համագործակցության զարգացման կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ Կառավարության առաջնահերթություններից է Հայաստանի տնտեսության զարգացումն ու դիվերսիֆիկացիան` հավելելով, որ մեծապես կարևորում է ֆրանսիական ընկերությունների ներկայությունը Հայաստանում: Վարչապետի խոսքով` հայկական կողմն ակնկալում է ֆրանսիական ընկերությունների և ներդրողների մասնակցությունը, մասնավորապես՝ ենթակառուցվածքների, միջուկային և վերականգնվող էներգիայի, գյուղատնտեսության ու ջրային ոլորտներում ծրագրերի իրականացմանը։
Հայաստանի և Ֆրանսիայի վարչապետները մեծապես կարևորել են նաև «Հավակնություններ՝ Հայաստան-Ֆրանսիա» երկրորդ համաժողովի (Ambitions Arménie-France) անցկացումը, որը բազմաոլորտ համագործակցությունը խթանող յուրօրինակ գործիք կարող է դառնալ:
Զրուցակիցներն ընդգծել են նաև ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը` տարածաշրջանների միջև կապերի ընդլայնման ու ամրապնդման նպատակով:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումների վերջին զարգացումներին, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին:

The Prime Minister of France has a special attitude towards Armenia and the Armenian people
RA Prime Minister Nikol Pashinyan and newly appointed French Prime Minister Michel Barnier met at the "Matignon" palace in Paris.
The French Prime Minister welcomed Nikol Pashinyan's visit to France and emphasized his commitment to contribute to the consistent development of trade and economic cooperation between the two countries. Michel Barnier noted that he has a particular attitude towards Armenia and the Armenian people and is ready to contribute to continuously strengthening bilateral relations in the future. He fondly remembered the opening of the French Embassy in Armenia in 1995, in which he participated.
Nikol Pashinyan once again congratulated Mr. Barnier on his appointment as the Prime Minister of France and wished him success. The Prime Minister thanked his colleague for his deep commitment to the friendship between the two peoples and his significant contribution to strengthening the exceptional relations between Armenia and France.
The interlocutors highly appreciated the intensive dialogue between Armenia and France, stressing the importance of developing cooperation in bilateral economic and several target sectors: energy, digital technologies, urban development, agriculture, tourism, and healthcare.
Nikol Pashinyan noted that one of the RA Government's priorities is the development and diversification of the Armenian economy, adding that he attaches great importance to the presence of French companies in Armenia. According to the Prime Minister, the Armenian side expects the participation of French companies and investors, particularly in implementing infrastructure, nuclear and renewable energy, agriculture, and water projects.
The Prime Ministers of Armenia and France also greatly emphasized the holding of the second conference, "Ambitions Arménie-France," which can become a unique tool for promoting multi-sectoral cooperation.
The interlocutors also emphasized the need to develop decentralized cooperation to expand and strengthen regional ties.
The interlocutors also referred to the latest developments in the discussions on the peace treaty between Armenia and Azerbaijan, the processes taking place in the South Caucasus region.