«Տեղի ունեցող իրադարձությունները մտահոգության մեծ տեղ են տալիս». նախարար
Թույլ տվեք նախևառաջ շնորհավորել Ֆրանսիայի Հանրապետությանը՝ Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական հանդիպումը և առաջիկա գագաթաժողովը հյուրընկալելու կապակցությամբ։
Այսօր աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները հիրավի մտահոգության մեծ տեղ են տալիս։ Մենք ապրում ենք աշխարհաքաղաքական բարդ ժամանակաշրջանում, որը բնութագրվում է հակամարտությունների և ճգնաժամերի աճող թվով, բազմակողմ ինստիտուտների ու միջազգային իրավունքի գերակայության թուլացմամբ։
Մեր կազմակերպությունն իր անդամների աշխարհագրական ու մշակութային բազմազանությամբ, հիմնարար արժեքներով, մարդասիրական, կրթական, մշակութային, շրջակա միջավայրի պաշտպանության, կանանց առաջխաղացման առաջադեմ օրակարգերով, ունի բավարար ներուժ նշված մարտահրավերներին հակազդելու համար։
Հայաստանը ողջունում է «Ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում ճգնաժամային իրավիճակների, դրանց հաղթահարման և խաղաղության ամրապնդման վերաբերյալ բանաձևը», որտեղ մեզ հաջողվել է համակողմանի անդրադառնալ Ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում առկա անվտանգային սպառնալիքներին և մատնանշել դրանց հաղթահարման ուղիները։
Կարևոր ենք համարում, որ բանաձևն աջակցում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին՝ հիմնված պետությունների տարածքային ամբողջականության հարգման վրա՝ համաձայն 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի։ Բանաձևը ողջունում է նաև 2024թ. ապրիլի 19-ի Արձանագրությունում վերահաստատված սկզբունքների հիման վրա միջպետական սահմանի սահմանազատման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը և խրախուսում տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների վերաբացումը՝ ինքնիշխանության, ազգային իրավազորության, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների նկատմամբ հարգանքի հիման վրա։
Հայաստանը հանձնառու է շարունակելու իր ջանքերը՝ միտված տարածաշրջանում հարատև խաղաղության հաստատման օրակարգի առաջմղմանը։ Մենք բազմիցս պատրաստակամություն ենք հայտնել առանց հետագա հապաղման ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրն Ադրբեջանի հետ։ Վստահ եմ, որ ֆրանկոֆոն ընտանիքի աջակցությունը խաղաղության գործընթացին դրական ազդակ կհաղորդի դրան»,- ասված է նախարարի ուղերձում։

"The events taking place give great cause for concern." Minister
RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan gave a speech at the 45th Francophonie Ministerial Forum.
"Dear Madam Secretary General,
Dear ministers, dear partners,
First, congratulations to the Republic of France on hosting the Francophonie ministerial meeting and the upcoming summit.
Dear partners,
The events taking place today cause great concern. We live in a complex geopolitical period characterized by increasing conflicts and crises, the weakening of multilateral institutions, and the supremacy of international law.
Our organization, with its members' geographical and cultural diversity, fundamental values, humanitarian, educational, cultural, and environmental protection agendas, and progressive agendas for the advancement of women, has sufficient potential to counter the mentioned challenges.
Armenia welcomes the "Resolution on Crisis Situations in the Francophone Region, Their Overcoming and Strengthening of Peace," in which we comprehensively addressed the existing security threats in the Francophone region and pointed out ways to overcome them.
The resolution must support the peace process between Armenia and Azerbaijan based on respect for the territorial integrity of the states, as stated in the 1991 Alma Ata Declaration. The resolution also welcomes the progress made in demarcating the interstate border based on the principles reaffirmed in the Protocol of April 19, 2024. It encourages reopening regional communication channels based on respect for sovereignty, national jurisdiction, equality, and reciprocity.
Armenia is committed to continuing its efforts to promote the agenda of establishing lasting peace in the region. We have repeatedly expressed our readiness to sign the peace agreement with Azerbaijan immediately. I am sure that the support of the Francophone family will give a positive impetus to the peace process," the minister's message said.