«Գերմանիան Հայաստանի վստահելի ու կայուն գործընկերներից է». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Օլաֆ Շոլցին ազգային տոնի՝ Միասնության օրվա առթիվ: Շնորհավորական ուղերձում ասված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Գերմանիայի բարեկամ ժողովրդին ազգային տոնի՝ Միասնության օրվա առթիվ:
Գերմանիան Հայաստանի վստահելի ու կայուն գործընկերներից է։ Գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ մեր երկրների միջև հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են տարբեր ուղղություններով՝ քաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ, մշակութային, կրթական, միջխորհրդարանական և ապակենտրոնացված համագործակցության ոլորտներում:
Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ընթացիկ տարին առանձնացել է նաև բարձր մակարդակի փոխայցելություններով և ակտիվ շփումներով։
Մենք գնահատում ենք մեր պետությունների միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և կարևորում Գերմանիայի ջանքերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման գործընթացում՝ հիմնված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության սկզբունքների վրա։
Լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերով նոր հաջողություններ կգրանցենք երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության շրջանակներում՝ ի շահ մեր ժողովուրդների»։

«Германия является одним из надежных и стабильных партнеров Армении». Премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание канцлеру ФРГ Олафу Шольцу по случаю национального праздника – Дня единства. В поздравлении сказано:
«Ваше Превосходительство,
Сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Германии с национальным праздником – Днем Единства.
Германия является одним из надежных и стабильных партнеров Армении. С удовлетворением отмечаю, что отношения между нашими странами динамично развиваются по разным направлениям: политическом, экономическом, энергетическом, культурном, образовательном, межпарламентском и децентрализованном.
Текущий год между Арменией и Германией также отличался взаимными визитами на высоком уровне и активными контактами.
Мы ценим политический диалог на высоком уровне между нашими государствами и ценим усилия Германии в процессе установления мира и стабильности в нашем регионе, основанных на принципах суверенитета, территориальной целостности и нерушимости международно признанных границ.
Я полностью надеюсь, что совместными усилиями мы зафиксируем новые успехи в рамках двустороннего и многостороннего сотрудничества на благо наших народов».