«Գերմանիան Հայաստանի վստահելի ու կայուն գործընկերներից է». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Օլաֆ Շոլցին ազգային տոնի՝ Միասնության օրվա առթիվ: Շնորհավորական ուղերձում ասված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Գերմանիայի բարեկամ ժողովրդին ազգային տոնի՝ Միասնության օրվա առթիվ:
Գերմանիան Հայաստանի վստահելի ու կայուն գործընկերներից է։ Գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ մեր երկրների միջև հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են տարբեր ուղղություններով՝ քաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ, մշակութային, կրթական, միջխորհրդարանական և ապակենտրոնացված համագործակցության ոլորտներում:
Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ընթացիկ տարին առանձնացել է նաև բարձր մակարդակի փոխայցելություններով և ակտիվ շփումներով։
Մենք գնահատում ենք մեր պետությունների միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և կարևորում Գերմանիայի ջանքերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման գործընթացում՝ հիմնված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության սկզբունքների վրա։
Լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերով նոր հաջողություններ կգրանցենք երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության շրջանակներում՝ ի շահ մեր ժողովուրդների»։

"Germany is one of the reliable and stable partners of Armenia." Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan congratulated the Chancellor of the Federal Republic of Germany, Olaf Scholz, on the occasion of the national holiday, Unity Day. It is said in the congratulatory message:
I warmly congratulate you and the friendly people of Germany on Unity Day, the national holiday.
Germany is one of Armenia's reliable and stable partners. I am satisfied that the relations between our countries are dynamically developing in different directions: political, economic, energy, cultural, educational, inter-parliamentary, and decentralized cooperation.
High-level mutual visits and active contacts also distinguished the current year between Armenia and Germany.
We appreciate the high-level political dialogue between our states and value Germany's efforts to establish peace and stability in our region based on the principles of sovereignty, territorial integrity, and the inviolability of internationally recognized borders.
With joint efforts, we will register new successes within the bilateral and multilateral cooperation framework, which will benefit our people.