«Չգիտեմ՝ ինչ պատճառներով է Ադրբեջանը հապաղում ստորագրել». Միրզոյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Ադրբեջանին մեղադրել է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում հապաղելու մեջ։
Վարշավայի անվտանգության համաժողովում նա նշել է. «Չգիտեմ ինչ պատճառներով՝ Ադրբեջանը հապաղում է ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը։ Ամեն անգամ նրանք նոր նախապայմաններ են առաջ քաշում։ Կարող ենք այժմ ստորագրել այս փաստաթուղթն ու շարունակել բանակցությունները մյուս հարցերի շուրջ։ Սակայն այս առումով քաղաքական կամք ադրբեջանական կողմից չենք տեսնում»։
Ըստ Միրզոյանի՝ Ադրբեջանն օգտագործում է «Արևմտյան Ադրբեջան» տերմինը, ինչը համընկնում է Հայաստանի գրեթե ողջ տարածքի հետ․ «Նրանք մեզ վստահեցնում են, թե դա տարածքային պահանջ չէ, սակայն տպավորությունը լիովին հակառակն է»։

Foreign Minister Ararat Mirzoyan accused Azerbaijan of delaying signing the peace treaty with Armenia.
He noted at the Warsaw Security Conference. "I don't know why Azerbaijan hesitates to sign the peace agreement. Every time, they put forward new preconditions. We can now sign this document and continue negotiations on other issues. However, in this regard, we do not see political will from the Azerbaijani side."
According to Mirzoyan, Azerbaijan uses the term "Western Azerbaijan," which coincides with almost the entire territory of Armenia. "They assure us that it is not a territorial claim, but the impression is completely the opposite."