Կառավարությունն իրականացնում է բալանսավորման արտաքին քաղաքականություն. հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ։
Նա առաջարկել է դիտարկել նաև տարածաշրջանային հարթությունը. «Մենք տարածաշրջանային մեր գործերը դիտարկում ենք ընդհանուր համատեքստում, բայց, ինչ-որ առումով, նաև առանձին համատեքստում»։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ Հայաստանը որոշել է մասնակցել 3+3 հարթակի քննարկումներին. «Դա մեր արտաքին քաղաքականության տարածաշրջանային հարթությունն է ընդգծում»։
Խոսելով Իրանի հետ հարաբերությունների մասին՝ նա ընդգծել է, որ դրանք բնականոն են և իրենք քաղաքական որոշման արդյունք չեն․ «Քաղաքական որոշումն է բնականոնության արդյունք»։ Ըստ նրա՝ նույնը կարելի է ասել նաև Վրաստանի հետ հարաբերությունների մասին։
«Մեր քաղաքականությունն ուղղված է Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելուն»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ անվտանգային խնդիր է այդպիսով լուծվում․ «Մեր անվտանգությունը պետք է երաշխավորենք ոչ միայն զինվորով ու բանակով, այլև՝ մեր քաղաքականությամբ, տնտեսությամբ, սոցիալ-հոգեբանությամբ, մեր խոսացածով, մեր՝ սադրանքներին տրվել-չտրվելու հմտություններով կամ հակառակը»։
Փաշինյանը նաև նշել է, որ ճիշտ ռելսերի վրա դրված արտաքին քաղաքականություն է վարվում․ «Եթե ուշադրություն եք դարձրել, չենք մերժում որևէ ուղղությամբ որևէ հարաբերություն, բայց որոշակի ուղղություններում զարգացումներն ավելի ակտիվ են»։

"We are conducting a foreign policy on the right track." Prime Minister
During the NA government question-and-answer session, Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the government is implementing a balancing foreign policy.
He suggested considering the regional dimension as well. "We consider our regional affairs in a general context, but, in a sense, also in a separate context."
The Prime Minister reminded that Armenia has decided to participate in the discussions of the 3+3 platform. "It emphasizes the regional dimension of our foreign policy."
Speaking about relations with Iran, he emphasized that they are normal and are not the result of a political decision. "The political decision is the result of normality." According to him, the same can be said about relations with Georgia.
"Our policy is aimed at regulating relations with Turkey and Azerbaijan," he said, adding that a security problem is being solved this way. "We must guarantee our security not only with soldiers and army but also with our politics, economy, socio-psychology, with what we speak, with our skills of not giving in to provocations or vice versa."
Pashinyan also noted that the foreign policy is on the right track. "If you have paid attention, we do not reject any relationship in any direction, but the developments in certain directions are more active."