ԱԽ քարտուղարը մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի նիստին
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի մասնակցությամբ Բրյուսելում տեղի է ունեցել ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտեի (DPRC) նիստ։ Նիստը գլխավորում էր Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի ԳՔ հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինան:
Նիստն անցկացվել է հարց ու պատասխանի ձևաչափով, որի ընթացքում ԱԽ քարտուղարը պատասխանել է ներկաների հարցերին և ներկայացրել Հայաստանի դիրքորոշումները մի շարք հարցերի վերաբերյալ:
ԱԽ քարտուղարը, մասնավորապես, անդրադարձել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին ու դրա իրականացման հնարավորություններին, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգին և երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը՝ միտված ՀՀ դիմակայունության ամրապնդմանը:
Գրիգորյանը խոսել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող հարցերի շուրջ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի 10-րդ փաթեթը և վերահաստատել Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: Գրիգորյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերը տարածաշրջանում ապահովելու անվտանգություն և կայունություն

The Secretary of the Security Council participated in the NATO meeting
On September 30, the Committee of Deputies of Permanent Representatives of NATO member states (DPRC) met in Brussels. Armen Grigoryan, Secretary of the RA Security Council, participated. Javier Colomina, the special representative of the NATO Security Council in the Caucasus and Central Asia, chaired the meeting.
The session was held with questions and answers, during which the Secretary of the Security Council answered the attendees' questions and presented Armenia's positions on several issues.
In particular, the Secretary of the Security Council referred to the "Crossroads of Peace" project and the possibilities of its implementation, the new agenda of the RA-EU partnership, and the development of bilateral economic relations to strengthen the Republic of Armenia's resilience.
Grigoryan spoke about the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, emphasizing that Armenia handed over the 10th package of the peace treaty to Azerbaijan and reaffirming Armenia's readiness to establish peace in the South Caucasus. Grigoryan highly appreciated the role of the EU civilian observation mission in ensuring regional security and stability in Armenia.