ԱԽ քարտուղարը մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի նիստին
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի մասնակցությամբ Բրյուսելում տեղի է ունեցել ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտեի (DPRC) նիստ։ Նիստը գլխավորում էր Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի ԳՔ հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինան:
Նիստն անցկացվել է հարց ու պատասխանի ձևաչափով, որի ընթացքում ԱԽ քարտուղարը պատասխանել է ներկաների հարցերին և ներկայացրել Հայաստանի դիրքորոշումները մի շարք հարցերի վերաբերյալ:
ԱԽ քարտուղարը, մասնավորապես, անդրադարձել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին ու դրա իրականացման հնարավորություններին, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգին և երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը՝ միտված ՀՀ դիմակայունության ամրապնդմանը:
Գրիգորյանը խոսել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող հարցերի շուրջ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի 10-րդ փաթեթը և վերահաստատել Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: Գրիգորյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերը տարածաշրջանում ապահովելու անվտանգություն և կայունություն

Секретарь Совбеза принял участие в заседании НАТО
30 сентября в Брюсселе состоялось заседание Комитета заместителей постоянных представителей стран-членов НАТО (КЗПП) с участием секретаря Совета Министров РА Армена Григоряна. Заседание вел Хавьер Коломина, специальный представитель Совета безопасности НАТО на Кавказе и в Центральной Азии.
Заседание прошло в формате вопросов и ответов, в ходе которого секретарь Совета безопасности ответил на вопросы присутствующих и представил позиции Армении по ряду вопросов.
В частности, секретарь Совета Безопасности коснулся проекта «Перекресток мира» и возможностей его реализации, новой повестки партнерства РА-ЕС и развития двусторонних экономических отношений, направленных на укрепление устойчивости Республики Армения.
Григорян коснулся вопросов, связанных с нормализацией отношений между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что Армения передала Азербайджану 10-й пакет мирного договора и подтвердила готовность Армении установить мир на Южном Кавказе. Григорян высоко оценил роль гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении для обеспечения безопасности и стабильности в регионе.