Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի նորանշանակ ԱԳ նախարարին
Սեպտեմբերի 25-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նորանշանակ նախարար Ժան-Նոել Բարոյին:
Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Ժան-Նոել Բարոյին Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և նրան հաջողություն մաղթել նոր կարևոր առաքելության մեջ:
Հանդիպմանն անդրադառձ է կատարվել Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև համագործակցության օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի. երկկողմ հարաբերություններ, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգ, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումներ։
Արարատ Միրզոյանը և Ժան-Նոել Բարոյին քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով համագործակցության խորացմանը միտված համատեղ քայլերը։ «Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունները զարգանում են նոր բովանդակությամբ, և մենք շարժվում ենք ռազմավարական բնույթի հարաբերությունների կառուցման ուղղությամբ,» - ընդգծել է նախարար Միրզոյանը։
Տարածաշրջանային համատեքստում մտքեր են փոխանակվել Հարավային Կովկասում և դրա շուրջ ձևավորված անվտանգային իրավիճակի, մարտահրավերների, ինչպես նաև տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը միտված քայլերի շուրջ։

Ararat Mirzoyan met the newly appointed Foreign Minister of France
On September 25, during the 79th session of the UN General Assembly in New York, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with the newly appointed Minister of Europe and Foreign Affairs of the French Republic, Jean-Noel Barrot.
Ararat Mirzoyan congratulated Jean-Noel Barrot on his appointment as Minister of Europe and Foreign Affairs. This gesture underscored the mutual respect between the two ministers and set a professional tone for the meeting.
The meeting discussed a wide range of issues related to Armenia and France's cooperation agenda, including bilateral relations, the new agenda of the RA-EU partnership, and regional developments.
Ararat Mirzoyan and Jean-Noel Barrot discussed joint steps to deepen cooperation in all areas of mutual interest. "Relations between Armenia and France are developing with a new content, and we are moving in the direction of building strategic relations," Minister Mirzoyan emphasized.
In the regional context, ideas were exchanged on the security situation and challenges in the South Caucasus and around it, as well as steps to establish stable peace in the region.