ԱՄՆ կառավարությունը հայտարարում է Հայաստանին 20 մլն դոլար աջակցություն տրամադրելու մասին
Պետքարտուղար Բլինքենը և ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Փաուերը, անդրադարձ կատարելով Հայաստանի ժողովրդավարական առաջընթացին, հայտարարեցին հետագա զարգացումները խթանելու նպատակով Միացյալ Նահանգների կողմից 20․600․000 ԱՄՆ դոլար տրամադրելու մասին։
Նոր ֆինանսական հանձնառությունները, որոնց մասին հայտարարվեց ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ընթացքում, կուղղվեն կառավարության բարեփոխումներին և կնպաստեն հանրային ծառայությունների բարելավմանը՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի «Ժողովրդավարությունն արդյունավետ է» նախաձեռնության շրջանակում։
Այսօր ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում տեղի ունեցավ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի «Ժողովրդավարությունն արդյունավետ է» խորագրով միջոցառումը, որտեղ պետքարտուղար Բլինքենը և ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Փաուերը, «Ֆորդ հիմնադրամի» հետ համագործակցելով, մեկ հարկի տակ էին հավաքել գործընկեր պետությունների ղեկավարներին, բարեսիրական գործընկերներին և քաղաքացիական հասարակությանը՝ քննության առնելու աջակցության ավելացումը Հայաստանին և աշխարհի այլ երկրներին, որտեղ ժողովրդավարական հեռանկարներ ու հնարավորություններ են բացվում։
Կոնգրեսի հետ աշխատանքներն ամփոփելով՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ը և Պետքարտուղարությունը հայտարարեցին կիբերանվտանգության, սահմանային անվտանգության և էներգետիկ անվտանգության մեծացման և բարդ սպառնալիքների ու մարտահրավերների նկատմամբ դիմակայունության ամրապնդման հարցերում Հայաստանին աջակցելու նպատակով 20 միլիոն ԱՄՆ դոլար տրամադրելու մասին։
Բացի այդ, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն հայտարարել է նաև 600․000 ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորման մասին, որը «Տեղեկատվական բարեվարքության և դիմակայունության բարելավման նախաձեռնության» (ProInfo) շրջանակում կուղղվի ազդեցիկ ու հանրային հետաքրքրություններից բխող լրագրություն ապահովելու նպատակով անկախ լրատվամիջոցների տեխնոլոգիական արդիականացմանը, մեդիա և տեղեկատվական գրագիտության հարցերում նորարարությունների խթանմանը և Հայաստանում մեդիա ոլորտի առանցքային բարեփոխումների ջատագովման աշխատանքներին։
Հայաստանի համար նախատեսված նոր 20․600․000 ԱՄՆ դոլար աջակցությունը ապահովվում է ի լրումն մոտ 11,9 միլիոն ԱՄՆ դոլարի, որի մասին հայտարարվել էր ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Փաուերի այս տարվա հուլիսին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում։ Ֆինանսավորումը միտված է տնտեսական դիմակայունության ամրապնդմանը, թվային լուծումների խթանմանը և աղետների արձագանքման պատրաստականության մեծացմանը։
Ժողովրդավարական զարգացումների ճանապարհին գտնվող այլ երկրների ղեկավարների ու բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ միասին միջոցառմանը ներկա՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց երկրի ժողովրդավարական առաջընթացը՝ ողջունելով նոր ներդրումներն ու համագործակցությունը ժողովրդավարական դիմակայունության մեծացման ուղղությամբ։
Պետքարտուղար Բլինքենը և ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Փաուերը դեռևս 2022թ․ մեկնարկեցին «Ժողովրդավարությունն արդյունավետ է» նախաձեռնությունը՝ նպատակ ունենալով ձևավորել շահագրգիռ կողմերի ու գործընկերների միասնական հարթակ, որի միջոցով ռեսուրսներ կապահովվեն ժողովրդավարական վերելքի ճանապարհին գտնվող երկրներին՝ օգնելու երկրի քաղաքացիների համար շոշափելի ու տևական արդյունքների ապահովման հարցում։ Այս ռեսուրսները միտված են աջակցել կառավարության բարեփոխումներին և հանրային ծառայությունների բարելավմանը՝ առաջնահերթ դիտարկելով քաղաքացիների կարիքներին արձագանքելու հարցերը և թափանցիկության ու հաշվետվողականության մեծացումը։
«Հուլիսին ես Երևանում էի այս նշանակալի առաջընթացի և հետագա զարգացումների ուղղությամբ հայ ժողովրդի կողմից իրականացվող աշխատանքն անձամբ տեսնելու համար։ Իսկ այժմ, գոհունակությամբ ուզում եմ հայտնել, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ը և Պետքարտուղարությունը, աշխատելով Կոնգրեսի հետ, Հայաստանին կտրամադրեն 20 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ կիբերանվտանգության, սահմանային անվտանգության և էներգետիկ անվտանգության մեծացման և դիմակայունության ամրապնդման նպատակով», — իր ողջույնի խոսքում նշեց ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Փաուերը։
Շարունակելով «Հանուն ժողովրդավարության» վեհաժողովի գործընթացից սկիզբ առած դրական շարժընթացը և հետամուտ լինելով «Ժողովրդավարությունն արդյունավետ է» նախաձեռնության նախորդ հանդիպումներում առաջ քաշված թեզերին՝ այս հավաքի ընթացքում կրկին ընդգծվեց ԱՄՆ հանձնառությունը ժողովրդավար պետությունների այս հարթակը պահպանելու հարցում, որը թույլ կտա համախմբել ջանքերն ու շարունակաբար միջոցներ ձեռնարկել, որոնք ի ցույց կդնեն ժողովրդավարության ընձեռած հնարավորությունները և արժանապատվությունը յուրաքանչյուր համար։
Միասին մենք կապացուցենք, որ ժողովրդավարությունը կարող է հաղթել ու դրական արդյունքներ ապահովել յուրաքանչյուր անձի համար։

The US government announces $20 million in aid to Armenia
Secretary of State Blinken and USAID head Power, referring to Armenia's democratic progress, announced that the United States will provide 20,600,000 US dollars to promote further developments.
The new financial commitments, announced during the UN General Assembly, will target government reforms and improve public services under USAID's Democracy Works initiative.
USAID's "Democracy Works" event took place today on the sidelines of the UN General Assembly. Secretary of State Blinken and USAID Director Power, in collaboration with the Ford Foundation, gathered under one roof heads of partner states, philanthropic partners, and civil society. Society should examine the increase in support for Armenia and other countries where democratic prospects and opportunities are opening.
Summing up work with Congress, USAID, and the State Department, $20 million was announced to support Armenia in increasing cybersecurity, border security, and energy security and strengthening resilience to complex threats and challenges.
In addition, USAID also announced $600,000 in funding under the Initiative to Improve Information Proficiency and Resilience (ProInfo) to support independent media technology upgrades and media and information literacy to deliver impactful and public-interest journalism, promote innovations, and advocate key reforms in the media sector in Armenia.
The new USD 20,600,000 support for Armenia is in addition to the approximately USD 11.9 million announced during USAID Director Power's visit to Armenia in July of this year. Funding is aimed at strengthening economic resilience, promoting digital solutions, and increasing disaster response preparedness.
The Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, who attended the event with leaders and high-ranking officials of other countries on the way to democratic development, emphasized the country's democratic progress, welcoming new investments and cooperation to increase democratic resistance.
Secretary of State Blinken and USAID head Power launched the "Democracy is Effective" initiative in 2022. The initiative aims to form a common platform of stakeholders and partners, through which resources will be provided to countries on the way to democratic ascent to help ensure tangible and lasting results for the country's citizens. These resources aim to support government reform and improve public services, focusing on responsiveness to citizen needs and increased transparency and accountability.
"In July, I was in Yerevan to personally see the work carried out by the Armenian people in the direction of this significant progress and further developments. And now, I'm pleased to announce that USAID and the Department of State, working with Congress, will provide Armenia with $20 million to increase cyber security, border security, and energy security, and strengthen resilience," USAID Director Power said in his welcoming speech.
Continuing the positive momentum initiated by the Assembly for Democracy process and pursuing the themes advanced in previous meetings of the Democracy Works initiative, this gathering re-emphasized the US commitment to maintaining this platform for democracies to consolidate efforts and take action on an ongoing basis, which will show the opportunities provided by democracy and the dignity of every person.