Հայաստանն առաջարկել է խաղաղության պայմանագիրը ստորագրել մինչև COP29-ը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում կազմակերպված «Առաջնորդություն հանուն խաղաղության. ՄԱԿ-ի կանոնադրության շուրջ համախմբված, անվտանգ ապագայի որոնումներով» խորագրով քննարկմանը:
Ողջունելով ներկաներին` վարչապետը նախ շնորհակալություն է հայտնել սլովենական կողմին` այս բաց քննարկումը կազմակերպելու համար և հավելել.
«Համաշխարհային անվտանգության ճգնաժամը խարխլել է բազմակողմ համակարգը։ Մենք շարունակում ենք ականատես լինել հակամարտությունների և ճգնաժամերի աճող թվին, որոնք ծանր ազդեցություն են ունենում խաղաղ բնակչության վրա, ներառյալ ամենախոցելիների:
Միավորված ազգերի կազմակերպությունը պետք է դիմակայի այնպիսի իրավիճակներ ստեղծելու փորձերին, երբ միջպետական հարաբերություններում ուժի կիրառումը, ագրեսիայի գործողությունները, մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումները նորմալ են համարվում։
Քանի որ այսօրվա քննարկման թեման «Առաջնորդություն հանուն խաղաղության» է, ես ուզում եմ կիսել իմ համոզմունքը, որ խաղաղությունը պահանջում է առաջնորդություն և անկեղծ քաղաքական քաջություն: Ես և իմ գլխավորած Կառավարությունը հանձնառու ենք մեր տարածաշրջանում հակամարտության էջը փակելուն և ներկա դինամիկան փոխակերպելու համագործակցության՝ հանուն բարգավաճման, կայունության և խաղաղության։ Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության պայմանագիր ստորագրել Ադրբեջանի հետ: Հայկական կողմն առաջարկել է ստորագրել խաղաղության պայմանագրի արդեն համաձայնեցված հոդվածները` մինչև Բաքվում կայանալիք COP29-ը, այդպիսով ստեղծելով խթանող միջավայր խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար:
Հայաստանի Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը նպատակ ունի բացել տարածաշրջանի տնտեսական ներուժը և ամրապնդել տնտեսական և մշակութային կապերը՝ դրանով իսկ նպաստելով քաղաքական երկխոսությանը և համապարփակ խաղաղության ձեռքբերմանը՝ ի շահ բոլոր ժողովուրդների։ Մենք պատրաստ ենք օգտագործել դրական տեմպը և շարունակել սահմանների սահմանազատման գործընթացը՝ մեր սահմանազատման հանձնաժողովների միջև կանոնակարգի հիման վրա` հիմք ընդունելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը:
Միավորված ազգերի կազմակերպության ուժեղ և միանշանակ աջակցությունը Հայաստանի ջանքերին միտված տարածաշրջանում արդար և երկարատև խաղաղությանը չափազանց կարևոր է:

Armenia proposed to sign the peace agreement before COP29
Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the "Leadership for Peace" organized by the UN Security Council, which included a discussion titled "In search of a united, secure future around the UN Charter."
Welcoming the attendees, the Prime Minister first thanked the Slovenian side for organizing this open discussion and added:
"The global security crisis has undermined the multilateral system. We continue to witness an increasing number of conflicts and crises that have a heavy impact on civilians, including the most vulnerable.
The United Nations must resist attempts to create situations where the use of force in interstate relations, acts of aggression, gross violations of human rights, and international humanitarian law are considered normal.
As the topic of today's discussion is "Leadership for Peace," I want to share my belief that peace requires leadership and genuine political courage. The Government led by me and I are committed to ending the conflict in our region and transforming the current dynamics into cooperation for prosperity, stability, and peace. Armenia is ready to sign a peace treaty with Azerbaijan. The Armenian side proposed to sign the already agreed articles of the peace treaty before COP29 in Baku, thus creating a stimulating environment to advance the peace process.
The "Crossroads of Peace" initiative of the Government of Armenia aims to unlock the region's economic potential and strengthen economic and cultural ties, thereby promoting political dialogue and the achievement of comprehensive peace for the benefit of all peoples. We are ready to use the positive momentum and continue the border demarcation process based on the regulation between our demarcation commissions based on the 1991 Alma-Ata Declaration.
It is extremely important for the United Nations to strongly and unequivocally support Armenia's efforts for a just and lasting peace in the region.