«Կեղծ մշակութային նարատիվներն օգտագործվում են որպես զենք»․ Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթ է ունեցել Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի նախարարական հանդիպմանը։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ողջունել ձեզ Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի նախարարական հանդիպմանը: Հայաստանի Հանրապետության անունից և որպես այս կարևոր հանդիպման նախագահող՝ կցանկանայի իմ ամենաջերմ ողջույնի խոսքը հղել ձեզ՝ որպես մարդկության պատմության, մշակույթի և ժառանգության բնօրրաների ներկայացուցիչներ:
Կցանկանայի սկսել մեկ րոպե լռությամբ՝ ի հիշատակ այս ֆորումի նախորդ նախագահ, մեր հարգարժան գործընկերոջ և ընկերոջ՝ Իրանի նախկին արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի, ով ողբերգականորեն մահացել է այս տարի մայիսին ուղղաթիռի վթարի հետևանքով նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի և նրանց ուղեկցող պատվիրակության անդամների հետ միասին:
Հայաստանն արժևորում է այս ֆորումը՝ որպես  միջմշակութային երկխոսության և աշխարհի հնագույն քաղաքակրթությունների համագործակցության համար կարևոր հարթակ։ Միավորվելով մեր՝  հին ժառանգությունը պաշտպանելու և խթանելու համատեղ հանձնառության շուրջ՝ մենք խրախուսում ենք խաղաղության և ոչ բռնության մշակույթ։
Ներկայումս աշխարհը բախվում է աննախադեպ մարտահրավերների, ժառանգության և մշակութային բազմազանության նկատմամբ աճող թիրախավորումների և պատմական ինքնությունների ու արմատների ժխտման: Կեղծ մշակութային նարատիվներն օգտագործվում են որպես զենք՝ արդարացնելու տարածքային պահանջները և բորբոքելու հակամարտություները՝ խարխլելով տուժած պետությունների անվտանգությունը, կայունությունը, սոցիալ-տնտեսական և մշակութային զարգացումը։ Ի դեմս այս վտանգների, հրամայական է, որ մենք ամրապնդենք մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված գործող հաստատությունները։
Այս առումով Հայաստանն ընդգծում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ որպես ՄԱԿ-ի առաջատար գործակալության կենտրոնական դերը մշակութային ժառանգության պաշտպանության և մշակույթը խթանելու գործում՝ որպես երկխոսության և խաղաղության խթանման, բռնության մերժման հզոր գործիք։ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կարողությունների ընդլայնումը, փորձագիտական ներուժի ավելացումը և մոնիտորինգի գործիքների կատարելագործումը կարևոր նշանակություն ունեն այս ջանքերում։ Մենք գիտակցում ենք նաև այլ հիմնական շահագրգիռ կողմերի կարևոր դերը, ինչպիսին է ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքը, խաղաղության մշակույթը խթանելու և այլատյացության ու անհանդուրժողականության դեմ պայքարում.
Այս հաստատությունների հետ մեկտեղ «Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումը» զգալի ներուժ ունի լուծելու մեր առջև ծառացած մարտահրավերները՝ խթանելով միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսությունը, հարգանքը քաղաքակրթական բազմազանության նկատմամբ, խաղաղությունն ու անվտանգությունը խթանելու հարցում ներառականությունը, կայուն զարգացումը և մարդու իրավունքները: Մենք հավաստացած ենք, որ ֆորումը կարող է ավելի կարևոր դեր խաղալ համաշխարհային մարտահրավերներին արձագանքելու գործում:
Հայաստանն առաջարկում է դիտարկել Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի կարողությունների ամրապնդումը՝ միջազգային հարթակներում նրա տեսանելիությունն ու ազդեցությունը բարձրացնելու համար։ Լսելի դարձնելով ֆորումի և նրա անդամ երկրների ձայնը, մենք կարող ենք հասնել ավելի համակարգված և արդյունավետ համագործակցության՝ առաջ մղելու մեր ընդհանուր նպատակները:
Այս տարի լրանում է «Զինված հակամարտությունների ընթացքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 70-ամյակը: Այս նշանակալից հանգրվանը հնարավորություն է տալիս վերահաստատելու մեր հավատարմությունը հիմնարար սկզբունքներին, որոնք առաջնորդում են մեր գործողությունները հակամարտությունների և հետկոնֆլիկտային ժամանակաշրջաններում մշակութային ժառանգության պահպանման գործում: Հայաստանը սույն Կոնվենցիան համարում է մշակութային ժառանգության պաշտպանության առաջնային միջազգային փաստաթղթերից մեկը և լիովին հավատարիմ է մնում դրա համապարփակ իրականացմանը:
Այս կարևոր տարելիցը նշելու համար Հայաստանը, համագործակցելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ, այս տարի՝ հոկտեմբերի 28-29-ին, Երևանում անցկացնելու է փորձագիտական հանդիպում։ Հանդիպումը կենտրոնանալու է նոր և զարգացող տեխնոլոգիաների ներուժի վրա՝ դիմակայելու մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում առկա բարդ մարտահրավերներին։ Ջերմորեն հրավիրում ենք Ֆորումի անդամ պետություններին՝ խրախուսելու իրենց առաջատար  փորձագետներին՝ մասնակցելու երևանյան հանդիպմանը, որի շրջանակներում նրանք կարող են կիսվել փորձով և համագործակցել նորարարական նախագծերի շուրջ։
Ցավոք, Հայաստանն անմասն չի մնացել աշխարհակարգի ներկայիս վայրվերումների հետևանքներից՝ բախվելով աճող անհանդուրժողականության, այլատյացության և մշակութային ժառանգության ոչնչացմանը։
Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումից հետո հազարամյակների պատմություն ունեցող հայկական մշակութային ժառանգությունը վերացման սպառնալիքի տակ է: Այս առումով Հայաստանը մեծապես աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անկախ փորձագետների առաքելության անհապաղ ուղարկումը' վտանգված հայկական մշակութային ժառանգության գնահատման, փաստաթղթավորման և պաշտպանության համար:
Հայկական մշակութային և կրոնական վայրերի, արտեֆակտների դիտավորյալ և համակարգված ոչնչացումը, պղծումն ու յուրացումը հանդիսանում է Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ իրավաբանորեն պարտադիր որոշման ուղղակի խախտում, որն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները կանխելու և պատժելու վանդալիզմի և պղծման բոլոր դեպքերը, որոնք անդրադառնում են հայկական մշակութային ժառանգությանը՝ ներառյալ եկեղեցիները և այլ կրոնական կառույցները, հուշարձանները, տեսարժան վայրերը, գերեզմանոցները և արտեֆատկները:
Մեր համոզմունքն է, որ մեր համատեղ հանձնառության շնորհիվ մենք կարող ենք գերազանցել քաղաքական և աշխարհագրական սահմանները՝ կառուցելով  փոխըմբռնման կամուրջներ, որոնք հակազդում են բաժանման և հակամարտության ուժերին։ Ընդգծելով մեր ընդհանուր մշակութային ձեռքբերումները և պահպանելով յուրաքանչյուր քաղաքակրթության եզակի ներդրումները՝ կարող ենք օգնել՝ ստեղծելու մի աշխարհ, որտեղ բազմազանությունը բարձր է գնահատվում, և պատմական հիշողությունը հարգվում է։
Եզրափակելով՝ ուզում եմ սիրով հրավիրել ձեզ մասնակցելու Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի 8-րդ հանդիպմանը, որը կանցկացվի 2024 թվականի դեկտեմբերի 18-ին Հայաստանում։ Մաղթում եմ բոլորին արդյունավետ նիստ՝ Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի նպատակներն առաջ մղելու համար»:

"False cultural narratives are used as weapons." Mirzoyan
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan gave a speech at the Forum of Ancient Civilizations Ministerial Meeting.
"It is a great honor to welcome you to the Forum of Ancient Civilizations Ministerial Meeting. On behalf of the Republic of Armenia and as the chairman of this critical meeting, I would like to extend my warmest greetings to you as representatives of the cradles of human history, culture, and heritage.
I want to begin with a moment of silence in memory of the previous president of this Forum, our esteemed colleague and friend, former Iranian Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian, who tragically died in a helicopter crash in May this year, along with President Ebrahim Raisi and members of their accompanying delegation.
Armenia values ​​this Forum as an important platform for intercultural dialogue and cooperation between ancient civilizations. In our shared commitment to protecting and promoting ancient heritage, we foster a culture of peace and nonviolence.
The world faces unprecedented challenges, such as increasing targeting of heritage and cultural diversity and denial of historical identities and roots. False cultural narratives are used as weapons to justify territorial claims and fuel conflicts, undermining the security, stability, socio-economic and cultural development of affected states. In the face of these threats, we must strengthen existing institutions to preserve cultural heritage.
In this regard, Armenia emphasizes the central role of UNESCO as the leading agency of the United Nations in protecting cultural heritage and promoting culture as a powerful tool for promoting dialogue and peace, rejecting violence. This effort is essential to strengthen UNESCO's capacity, increase expertise, and improve monitoring tools. We also recognize the critical role of other key stakeholders, such as the United Nations Alliance of Civilizations, in promoting a culture of peace and combating xenophobia and intolerance;
Together with these institutions, the Ancient Civilizations Forum has significant potential to address our challenges by promoting intercultural and interreligious dialogue, respect for cultural diversity, inclusiveness in fostering peace and security, sustainable development, and human rights. We are convinced that the Forum can be even more critical in responding to global challenges.
Armenia is considering strengthening the Forum of Ancient Civilizations' capacity to increase its visibility and influence on international platforms. By making the voices of the Forum and its member countries heard, we can achieve more coordinated and practical cooperation to advance our common goals.
This year marks the 70th anniversary of the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in Time of Armed Conflict. This significant milestone provides an opportunity to reaffirm our commitment to the fundamental principles that guide our actions in preserving cultural heritage in conflict and post-conflict periods. Armenia considers this Convention one of the primary international documents for the protection of cultural heritage and remains fully committed to its comprehensive implementation.
Armenia, in cooperation with UNESCO, will hold an expert meeting in Yerevan this year on October 28-29 to celebrate this important anniversary. The conference will focus on the potential of new and emerging technologies to address the complex challenges of cultural heritage conservation. We warmly invite the forum member states to encourage their leading experts to participate in the Yerevan meeting, where they can share experiences and collaborate on innovative projects.
Unfortunately, Armenia has not been spared the consequences of the current overthrow of the world order, facing growing intolerance, xenophobia, and the destruction of cultural heritage.
After the ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, the Armenian cultural heritage with a history of thousands of years is under threat of elimination. In this regard, Armenia strongly supports the immediate dispatch of an independent UNESCO expert mission to Nagorno-Karabakh to assess, document, and protect endangered Armenian cultural heritage.
The deliberate and systematic destruction, desecration, and misappropriation of Armenian cultural and religious sites and artifacts is a direct violation of the legally binding decision of the International Court of Justice, which obliged Azerbaijan to take all necessary measures to prevent and punish all cases of vandalism and desecration affecting Armenian cultural heritage including churches and other religious structures, monuments, landmarks, cemeteries, and artifacts.
We believe that through our shared commitment, we can transcend political and geographic boundaries and build bridges of understanding that counter the forces of division and conflict. By highlighting our shared cultural achievements and preserving the unique contributions of each civilization, we can help create a world where diversity is valued, and historical memory is respected.
In conclusion, I would like to invite you to the 8th meeting of the Forum of Ancient Civilizations, which will be held on December 18, 2024, in Armenia. I wish everyone a productive session to advance the goals of the Ancient Civilizations Forum."