«Ուսումնասիրում ենք ԵՄ-ի հետ համագործակցության նոր հեռանկարներ». Միրզոյանը՝ Բերբոքին
Սեպտեմբերի 24-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ԱԳ նախարար Անալենա Բերբոքի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ. երկկողմ օրակարգ, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացում, տարածաշրջանային թեմաներ։
«Մենք բարձր ենք գնահատում Գերմանիայի աջակցությունը ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակական արդյունավետ կյանքի կոչմանը թե՛ անմիջականորեն երկկողմ, թե՛ ԵՄ հարթակում, և սա, իհարկե, ՀՀ-ին ավելի է մոտեցնում Եվրոպական միությանը, մենք ուսումնասիրում ենք համագործակցության նոր հեռանկարներ,» - ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Երկուստեք արձանագրվել է, որ ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությունը զարգանում է մի շարք կարևոր ուղղություններով՝ արտացոլվելով ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգում։
Հայաստանի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարները հանգամանալից անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային զարգացումներին։
Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակի համատեքստում մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումների շուրջ։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ այս պահին կա խաղաղության պայմանագրի կնքման իրական հնարավորություն, որի իրացման համար անհրաժեշտ է ամուր քաղաքական կամք, որը Հայաստանն իր կողմից հստակ արտահայտել է։

"We are studying new perspectives of cooperation with the EU." Mirzoyan to Baerbock
On September 24, within the framework of the UN General Assembly, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with German Foreign Minister Annalena Baerbock.
The interlocutors discussed a wide range of issues of mutual interest, including the bilateral agenda, the deepening of the A-EU partnership, and regional topics.
"We highly appreciate Germany's support for the continuous effective implementation of democratic reforms in Armenia, both directly bilaterally and on the EU platform. This brings Armenia closer to the European Union; we are exploring new perspectives of cooperation," the RA Foreign Minister emphasized.
Both sides noted that RA-EU cooperation is developing in several important directions, reflected in the new RA-EU partnership agenda.
The Foreign Ministers of Armenia and Germany made a detailed reference to the regional developments.
In the context of the security situation in the South Caucasus, thoughts were exchanged on the latest developments in regulating Armenia-Azerbaijan relations. Ararat Mirzoyan emphasized that at this moment, there is a real possibility of concluding a peace treaty, for the realization of which a strong political will is needed, which Armenia has clearly expressed.