Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՄԱԿ մարդու իրավունքների հանձնակատարին
Սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 79-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակի միջև շարունակական փոխգործակցության հարցեր։
Ընդգծվել է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ճանապարհին մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում Գրասենյակի ներգրավվածության կարևորությունը։
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայ բնակչության կարիքների հասցեագրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացված քայլերին, այդ նպատակով միջազգային գործընկերների հետ ձևավորված համագործակցությանը։
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է ՀՀ՝ տարածաշրջանում հարատև խաղաղության և կայունության հաստատման տեսլականը, այդ թվում նաև՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը, ինչպես նաև առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ մոտեցումները:

Ararat Mirzoyan met with the UN Human Rights Commissioner
On September 24, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with the UN High Commissioner for Human Rights, Volker Turk, in New York as part of the 79th session of the UN General Assembly.
During the meeting, issues of continuous interaction between Armenia and the Office of the UN High Commissioner for Human Rights were discussed.
The Office's involvement in protecting human rights and establishing stable regional peace was emphasized.
Reference was made to the steps taken by the RA government to address the needs of the forcibly displaced Armenian population from Nagorno Karabakh, as well as to the cooperation formed with international partners for this purpose.
Ararat Mirzoyan reaffirmed the Republic of Armenia's vision to establish lasting peace and stability in the region, including efforts to normalize relations between Armenia and Azerbaijan and its approaches to critical issues.