Միրզոյանը լեհ գործընկերոջն է ներկայացրել ՀՀ տեսլականը
Սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 79-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի ԱԳ նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկիի հետ: Արարատ Միրզոյանը և Ռադոսլավ Սիկորսկին քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր՝ ներառյալ Հարավային Կովկասում և դրա շուրջ վերջին զարգացումները։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ տեսլականը ժողովրդավարական ուղու շարունակականության, տնտեսական զարգացման, ավելի լայն աշխարհագրությամբ փոխկապակցվածությամբ ապահովման հարցում։ Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է սեղմ ժամկետում Ադրբեջանի հետ  խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում ՀՀ հստակ քաղաքական կամքը՝ արտահայտված նաև խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ վերջին առաջարկում։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման հարցում ՀՀ շահագրգռվածությունը՝ հիմնված հանրահայտ սկզբունքների վրա։ Հայաստանի և Լեհաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև ԵՄ հետ ՀՀ գործընկերության խորացման հարցեր, դիտարկվել են փոխգործակցության հեռանկարները՝ համահունչ ՀՀ քաղաքացիների ձգտումներին: Հանդիպման ընթացքում նախարար Միրզոյանն իր լեհ գործընկրոջը ցավակցություն է հայտնել վերջին շրջանում Լեհաստանում ջրհեղեղների հետևանքով գրանցված զոհերի առնչությամբ։

Mirzoyan presented the RA vision to his Polish partner
On September 24, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Polish Foreign Minister Radoslaw Sikorski within the framework of the 79th session of the UN General Assembly in New York. Ararat Mirzoyan and Radoslav Sikorsky discussed regional security and stability issues, including the latest developments in and around the South Caucasus.
Minister Mirzoyan presented RA's vision regarding the continuity of the democratic path, economic development, and ensuring interconnection with a broader geography. In this context, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia emphasized the clear political will of the Republic of Armenia regarding the signing of the peace treaty with Azerbaijan in a short period, also expressed in the latest proposal regarding the draft of the peace treaty.
Ararat Mirzoyan emphasized RA's interest in unblocking regional channels based on well-known principles. The foreign ministers of Armenia and Poland also discussed the issues of deepening Armenia's partnership with the EU, and the perspectives of cooperation were considered to be in line with the aspirations of Armenian citizens. During the meeting, Minister Mirzoyan expressed condolences to his Polish counterpart regarding the recent victims of floods in Poland.