Հայաստանի դիվանագիտական դպրոցը 15 տարեկան է
2009 թվականի սեպտեմբերի 23-ին կառավարության որոշմամբ հիմնվեց  ՀՀ ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցը։ Իսկ արդեն 2010թ. հունվարին դպրոցն ընդունեց իր առաջին՝ «Միջազգային հարաբերություններ և դիվանագիտություն» ծրագրի ունկնդիրներին։ 2011 թվականից սկսվեցին «Հյուպատոսական գործունեություն» թեմայով տարեկան վերապատրաստման 1-ամսյա դասընթացները, որոնք անցկացվում են ՀՀ ԱԳՆ հյուպատոսկան վարչության հետ համատեղ:
2012 թվականից ԱԳՆ լրատվության վարչության հետ համատեղ սկսեցին կազմակերպվել նաև արտաքին քաղաքական հարցեր լուսաբանող լրագրողների վերապատրաստման կանոնավոր դասընթացներ:
2013 թվականից սկսեցին ուսումնական այցերը միջազգային կառույցների եվրոպական կենտրոնակայաններ, որոնց աշխարհագրությունը ժամանակի ընթացքում ընդլայնվեց և այժմ ընդգրկում է Բրյուսելը, Ժնևը, Ստրասբուրգը և Վիեննան: Այցերին մասնակցում են «Միջազգային հարաբերություններ և դիվանագիտություն» յուրաքանչյուր տարվա ծրագրի բոլոր ունկնդիրները:
Իսկ 2014թ. սկսեցին դիվանագետների և պետական այլ գերատեսչությունների արտաքին հարաբերությունների համար պատասխանատու աշխատակիցների վերապատրաստման ամենամյա դասընթացները, որոնց տևողությունն այժմ շուրջ երեք ամիս է:
2019 թվականից ՀՀ կառավարությունը ստանձնեց դիվանագետների և պետական այլ գերատեսչությունների արտաքին հարաբերությունների համար պատասխանատու աշխատակիցների վերապատրաստման տարին երկու անգամ անցկացվող դասընթացների ֆինանսավորումը, ինչը նախկինում տարեկան մեկ անգամ իրականացվում էր Եվրոպական միության աջակցությամբ:
2021 թվականից ՀՀ կառավարությունը ստանձնեց նաև նախկինում Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Միջազգային հարաբերություններ և դիվանագիտություն» ծրագրի բոլոր բաղադրիչների ֆինանսավորումը:
2012-2024թթ. ընթացքում Դիվանագիտական դպրոցը համագործակցության հուշագրեր է ստորագրել տարբեր երկրների՝ դիվանագիտական կրթության քսանհինգ հաստատությունների՝ ինստիտուտների, ակադեմիաների և դպրոցների հետ:
2011-2024թթ. ընթացքում Դիվանագիտական դպրոցի վերապատրաստման տարբեր ծրագրերին մասնակցել են ՀՀ ԱԳՆ և այլ պետական գերատեսչությունների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և զանգվածային լրատվության միջոցների շուրջ հինգ հարյուր ներկայացուցիչներ:

Исполнилось 15 лет со дня основания Дипломатической школы Армении.
23 сентября 2009 года решением правительства РА была основана Дипломатическая школа МИД РА. И уже в январе 2010 года школа приняла студентов своей первой программы «Международные отношения и дипломатия». В 2011 году начались месячные ежегодные курсы повышения квалификации по теме «Консульская деятельность», которые проводятся совместно с консульским отделом МИД РА.
С 2012 года совместно с отделом печати МИД организуются регулярные курсы повышения квалификации журналистов, освещающих внешнеполитическую тематику.
С 2013 года начались ознакомительные визиты в европейские штаб-квартиры международных организаций, география которых со временем расширилась и теперь включает Брюссель, Женеву, Страсбург и Вену. В визитах принимают участие все студенты программы «Международные отношения и дипломатия» каждого года обучения.
И в 2014 году начались ежегодные курсы подготовки для дипломатов и других правительственных чиновников, отвечающих за международные отношения, которые сейчас длятся около трех месяцев.
С 2019 года правительство РА взяло на себя финансирование двухгодичных учебных курсов для дипломатов и других государственных ведомств, ответственных за внешние связи, которые ранее проводились один раз в год при поддержке Евросоюза.
С 2021 года правительство РА также взяло на себя финансирование всех компонентов программы «Международные отношения и дипломатия», ранее финансируемой Евросоюзом.
В течение 2012-2024 гг. Дипломатическая школа подписала меморандумы о сотрудничестве с двадцатью пятью дипломатическими учебными заведениями, институтами, академиями и школами разных стран.
В течение 2011-2024 гг года около пятисот представителей МИД РА и других государственных ведомств, органов местного самоуправления и средств массовой информации приняли участие в различных обучающих программах Дипломатической школы