Հայաստանի և Իտալիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր
Սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 79-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իտալիայի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Անտոնիո Տայանիի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումներին։ Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ՀՀ կողմից իրականացվող քայլերին։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանն ունի հստակ քաղաքական կամք՝ սեղմ ժամկետում Ադրբեջանի հետ ստորագրելու խաղաղության պայմանագիր, ինչին և ուղղված է եղել պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ ՀՀ կողմից ներկայացված վերջին առաջարկը։
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ տարածաշրջանում կայունության ապահովման ՀՀ տեսլականը հիմնված է տարածքային ամբողջականության անվերապահ հարգման, սահմանների անխախտելիության սկզբունքների, ինչպես նաև տնտեսական փոխկապակցվածությանը միտված նախաձեռնությունների վրա։
Հայաստանի և Իտալիայի ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հեռանկարներին:

The Foreign Ministers of Armenia and Italy discussed regional issues
On September 23, within the framework of the 79th session of the UN General Assembly in New York, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Italian Deputy Prime Minister, Foreign Minister Antonio Tajani.
The interlocutors discussed regional developments and referenced the steps taken by RA to establish peace in the South Caucasus. Minister Mirzoyan emphasized that Armenia has a clear political will to sign a peace treaty with Azerbaijan in a short period, which was the aim of Armenia's last proposal regarding the draft treaty.
Minister Mirzoyan emphasized that the RA's vision of ensuring regional stability is based on unconditional respect for territorial integrity, principles of inviolability of borders, and initiatives aimed at economic interdependence.
The Foreign Ministers of Armenia and Italy also referred to the prospects of deepening the RA-EU partnership.