Միացյալ Նահանգները հպարտ է, որ շարունակում է մնալ Հայաստանի կողքին․ Բլինքեն
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անունից շնորհավորանքներ և ջերմ մաղթանքներ եմ հղում Հայաստանի ժողովրդին՝ Ձեր Անկախության օրվա առթիվ։ Որպես Հայաստանի անկախությունը ճանաչած առաջին երկիրը՝ Միացյալ Նահանգները հպարտ է, որ շարունակում է մնալ Հայաստանի կողքին, քանի որ այն դառնում է մեր ժողովրդավարական համայնքի ծաղկող անդամը։
Աշխատելով Միացյալ Նահանգների և միջազգային գործընկերների հետ՝ Հայաստանը ստեղծել է ներառական տնտեսություն՝ ավելի ու ավելի շատ կապված աշխարհի հետ։ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև առևտուրը վերջին տասը տարվա ընթացքում կրկնապատկվել է։ Մենք աշխատում ենք Հայաստանի էներգառեսուրսների դիվերսիֆիկացման և նրա բնակչության ու տարածաշրջանի էներգետիկ անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ։
Մեր ժողովուրդների միջև կապերը, որոնք մեր հարաբերությունների հիմքն են, շարունակում են աճել և ամրապնդվել՝ ամրապնդված Միացյալ Նահանգներում և ամբողջ աշխարհում հզոր հայկական սփյուռքի շնորհիվ: Միասին աշխատելով՝ մենք կարող ենք ավելի մեծ բարգավաճում ստեղծել մեր ժողովուրդների և տարածաշրջանի համար՝ Հարավային Կովկասը դարձնելով ավելի փոխկապակցված, կայուն և անվտանգ։
Մինչ մենք նշում ենք այս կարևոր օրը, Միացյալ Նահանգները անդրդվելի է հայ ժողովրդի ժողովրդավարական նկրտումների, ինքնիշխանության, անկախության և տարածքային ամբողջականության աջակցության հարցում։
Մենք հարգում ենք Հայաստանի հանձնառությունը հաշվետու կառավարմանը և օրենքի գերակայությանը լուրջ մարտահրավերների ժամանակ։ Մենք կշարունակենք պաշտպանել կայուն և արժանապատիվ խաղաղություն Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում»:

Соединенные Штаты гордятся тем, что продолжают поддерживать Армению. Блинкен
«От имени Соединенных Штатов Америки я посылаю поздравления и теплые пожелания народу Армении по случаю вашего 34-го Дня независимости. Будучи первой страной, признавшей независимость Армении, Соединенные Штаты гордятся тем, что продолжают поддерживать Армению, поскольку она становится процветающим членом нашего демократического сообщества.
Работая с Соединенными Штатами и международными партнерами, Армения создала инклюзивную экономику, которая все больше связана с миром. За последние десять лет товарооборот между США и Арменией увеличился вдвое. Мы работаем над диверсификацией энергетических ресурсов Армении и обеспечением энергетической безопасности ее населения и региона.
Связи между нашими народами, составляющие основу наших отношений, продолжают расти и укрепляться, чему способствует сильная армянская диаспора в Соединенных Штатах и ​​во всем мире. Работая вместе, мы можем добиться большего процветания для наших народов и региона, сделав Южный Кавказ более взаимосвязанным, стабильным и безопасным.
Отмечая этот важный день, Соединенные Штаты продолжают твердо поддерживать демократические устремления, суверенитет, независимость и территориальную целостность армянского народа.
Мы уважаем приверженность Армении к ответственному управлению и верховенству закона в условиях серьезных вызовов. Мы продолжим защищать стабильный и достойный мир в регионе Южного Кавказа».