Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանը․ Ջո Բայդենի ուղերձը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է ստանում Հայաստանի Հանրապետության անկախության 33-րդ տարեդարձի առիթով: Այդ մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Հարգելի պարոն վարչապետ,
Միացյալ Նահանգների ժողովրդի անունից մեր բարեմաղթանքներն եմ հղում Ձեզ և Հայաստանի ժողովրդին Անկախության 33-րդ տարեդարձի առիթով։ Հայաստանն ու Միացյալ Նահանգները, կապված լինելով մեր ժողովուրդների միջև խորը կապերով, միասին աշխատում են ստեղծելու ավելի լավ ապագա, այդ թվում՝ բարձրացնելով մեր հարաբերությունները դեպի ռազմավարական գործընկերություն: Սա կխթանի մեր համագործակցությանն ամբողջ ծավալով՝ սկսած անվտանգության և պաշտպանության մեր գործընկերության ամրապնդումից մինչև մաքուր էներգիայի և առևտրի դիվերսիֆիկացման մեր նախաձեռնությունների արագացում: Այս ռազմավարական գործընկերությունը նաև կօժանդակի ժողովրդավարական ուղուն միտված Հայաստանի շարունակական ջանքերին՝ քաղաքացիական գործողությունների, լավ կառավարման, օրենքի գերակայության և հակակոռուպցիոն միջոցառումների միջոցով։ Սրանք արժեքներ են, որոնք կիսում են թե՛ ամերիկացիները և թե՛ հայերը:
Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը, տարածքային ամբողջականությանը և սեփական ապագան որոշելու իրավունքին։ Մենք աջակցում ենք ողջ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու Ձեր շարունակական հանձնառությանը: Եվ մենք անհամբեր սպասում ենք Ձեզ հետ աշխատելուն և շարունակելու ձևավորել ապագա, որտեղ յուրաքանչյուրը կարող է ապրել արժանապատվությամբ, անվտանգ»:

The RA government reported that RA Prime Minister Nikol Pashinyan received congratulatory messages on the occasion of the 33rd anniversary of the Republic of Armenia's Independence.
It is said in the congratulatory message of US President Joe Biden.
On behalf of the people of the United States, I send our best wishes to you and Armenia on the occasion of the 33rd anniversary of Independence. Bound by the deep ties between our peoples, Armenia and the United States are working together to create a better future by elevating our relationship to a strategic partnership. This will advance our cooperation, from strengthening our security and defense partnership to accelerating our clean energy and trade diversification initiatives. This strategic partnership will also support Armenia's continued efforts toward democracy through civic action, good governance, the rule of law, and anti-corruption measures. These are values ​​that both Americans and Armenians share.
The United States supports Armenia's sovereignty, Independence, territorial integrity, and right to determine its own future. We support your continued commitment to sustainable peace throughout the region. And we look forward to working with you and continuing to shape a future where everyone can live in dignity and safety."