Երեկ էլ, այսօր էլ, վաղն էլ Անկախության հանրաքվե է․ Փաշինյանի ուղերձը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 33-րդ տարեդարձի առիթով
Սեպտեմբերի 21-ը Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրն է, և այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության 33-րդ տարեդարձը:
1991 թվականի այս օրը Հայաստանում տեղի ունեցավ Անկախության հանրաքվե, որի ընթացքում քաղաքացիներն ընտրական տեղամասեր էին գնում՝ պատասխանելու քվեաթերթիկի վրա գրված հետևյալ հարցին. «Համաձա՞յն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ, ժողովրդավարական պետություն ԽՍՀՄ կազմից դուրս»:
Այն ժամանակ ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների  95 տոկոսը «Այո» պատասխանեց հարցին, և Հայաստանի Հանրապետությունը դարձավ անկախ պետություն:
Այդ օրվանից մեր երկիրն անցել է բազում փորձությունների միջով՝ պատերազմներ, հազարավոր զոհեր, շրջափակում, տնտեսական և քաղաքական ճգնաժամեր, արտագաղթ, որոնց հետևանքով մենք ավելի առարկայորեն հասկացանք, որ 1991-ին հանրաքվեի դրված հարցը պատասխանի կարիք ունի ամեն օր, և այդ հարցին մենք պետք է պատասխանենք ոչ միայն ընտրական տեղամասում քվեաթերթիկի վրա նշում անելով, այլև մեր վարքով, բարքով ու գործունեությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության գործունեության առանցքն ու նպատակը 1991 թվականի հանրաքվեի դրված հարցին ամեն օր գործնականորեն «Այո» պատասխանելն է, և պիտի գոհունակությամբ արձանագրեմ, որ մեր երկրի անկախության մակարդակն օր օրի աճում է ժողովրդավարության, բալանսավորման և բալանսավորված արտաքին քաղաքականության շնորհիվ:
2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից ի վեր մեր բոլոր որոշումների ուղենիշը եղել է և շարունակում է մնալ անկախությունը, պետականությունը, ժողովրդավարությունը, այդ հասկացությունների կոնկրետացումը և առարկայացումը միջազգային կանոնների հիման վրա: Այս գործընթացում թույլ ենք տվել սխալներ, ունեցել ենք ձախողումներ, բայց 2020 թվականին անկախության կորստի եզրին հասնելով՝ Իրական Հայաստանի ռազմավարությամբ ստացել ենք մեր պետության հարատևության տեսական թեզը գործնական ռելսերի վրա դնելու իրական հնարավորություն:
Երեկ էլ, այսօր էլ, վաղն էլ Անկախության հանրաքվե է: Ամեն օր Անկախության հանրաքվե է, և մեզնից յուրաքանչյուրն իր ընտրությունն անում է ամեն օր:
Հանրաքվեի դրված հարցին ամեն օր պատասխանում է օրենքով սահմանված հարկերը վճարող (Այո) և հարկերը թաքցնող (Ոչ) յուրաքանչյուր ոք, ազնվորեն գործող (Այո) և կաշառք վերցնող (Ոչ) յուրաքանչյուր պաշտոնյա, աշխատող (Այո) և աշխատանքին քամահրանքով վերաբերվող (Ոչ) ամեն անհատ, օրենքը հարգող (Այո) և օրենքի խախտումն ինքնահաստատման միջոց համարող (Ոչ) ցանկացած մարդ:
Խոնարհվում եմ այն մարդկանց առաջ, ովքեր «Այո» են ասել և «Այո» են ասում Անկախության հանրաքվեում, սիրում եմ այդ մարդկանց և հպարտանում եմ նրանցով: Եվ ներողություն եմ խնդրում բոլոր այն ակնհայտ և հնարավոր սխալների համար, որ գործել ենք և, մեր մեջ ասած, դեռ կշարունակենք գործել, որովհետև մարդը սխալական է:
Կարևոր է ոչ մի րոպե, ոչ մի վայրկյան տեսադաշտից բաց չթողնել առանցքային նպատակը՝ Անկախությունը, պետականությունը, Հայաստանի Հանրապետությունը, որպես իր միջազգայնորեն ճանաչված 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքում սեփական քաղաքացիների անվտանգությունը, ազատությունը, բարեկեցությունն ապահովելու հարթակ ու մեխանիզմ:

Yesterday, today, and tomorrow were the days of the independence referendum. Pashinyan's message
Prime Minister Nikol Pashinyan's congratulatory message on the occasion of the 33rd anniversary of the Independence of the Republic of Armenia
September 21 is the Republic of Armenia's Independence Day, and today, we celebrate its 33rd anniversary.
On this day in 1991, Armenia held an Independence referendum. During the referendum, citizens went to polling stations to answer the following question, which was written on the ballot: "Do you agree that the Republic of Armenia should be an independent, democratic state outside the USSR?"
At that time, 95 percent of citizens with voting rights answered "Yes" to the question, and the Republic of Armenia became an independent state.
Since that day, our country has gone through many trials: wars, thousands of victims, blockades, economic and political crises, and emigration. As a result, we realized more objectively that the question put in the referendum in 1991 needs an answer every day, and we need to answer that question. Let's answer by making a note on the ballot in the polling station and with our behavior, manners, and activities.
The core purpose of the Government of the Republic of Armenia's activity is to practically answer "Yes" to the question posed in the 1991 referendum every day, and I must report with satisfaction that our country's level of Independence is growing daily thanks to democracy, balancing, and a balanced foreign policy.
Since the People's nonviolent velvet revolution of 2018, the benchmark of all our decisions has been and continues to be Independence, statehood, democracy, and the concretization and objectification of these concepts based on international rules. In this process, we have made mistakes and failed. Still, by reaching the brink of losing Independence in 2020, we have received a real opportunity to put the theoretical thesis of the permanence of our state on practical rails with the strategy of Real Armenia.
Yesterday, today, and tomorrow were the days of the independence referendum. Every day, there is an independence referendum, and we make a choice.
The referendum question is answered every day by everyone who pays statutory taxes (Yes) and hides taxes (No), every official who acts honestly (Yes) and takes bribes (No), every employee (Yes), and every individual who treats work with complacency (No), anyone who respects the law (Yes) and considers breaking the law as a means of self-righteousness (No).
I bow to the people who said "Yes" and are saying "Yes" in the Independence Referendum. I love those people, and I'm proud of them. I apologize for all the obvious and possible mistakes that we have made and, if we say so, will continue to make because man is fallible.
It is essential to maintain sight of the critical goal of Independence and statehood of the Republic of Armenia as a platform and mechanism to ensure its citizens' safety, freedom, and well-being in its internationally recognized territory of 29 thousand 743 square kilometers.