ԱՄՆ-ն կշարունակի օժանդակել Հայաստանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Ջոշուա Հաքի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետն ընդգծել է Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների դինամիկ բնույթը և կարևորել ԱՄՆ վարչակազմի աջակցությունը մեր երկրում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է ԱՄՆ աջակցությամբ Հայաստանում թիրախային ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ:
Ջոշուա Հաքն ընդգծել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու օժանդակությունը ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումներն առաջ մղելու ուղղությամբ և նշել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից ծրագրերի ընդլայնումն ու ֆինանսավորման ծավալների ավելացումն ուղղված է այդ նպատակին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են այս տարվա ապրիլին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածություններին ու դրանց իրականացման ընթացքին:
Քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին, ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում, վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումներին և ընդգծել, որ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին ու տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը:

The US will continue to support Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation from US Deputy Secretary of State Joshua Huck.
The Prime Minister emphasized the dynamic nature of Armenia-US relations and the importance of the US administration's support in implementing institutional reforms in our country. Nikol Pashinyan stressed the need to implement targeted programs in Armenia with US support, including improving infrastructure.
Joshua Huck emphasized the readiness of the US to continue assistance in promoting democratic reforms in RA. He noted that the expansion of programs and the increase in the volume of funding by the US Agency for International Development are aimed at this goal.
The interlocutors referred to the agreements reached at the Armenia-EU-US high-level meeting held in Brussels in April this year and the implementation process.
Issues related to the discussions on the peace treaty between Armenia and Azerbaijan and the RA government's "Crossroads of Peace" project were discussed. In this context, Prime Minister Pashinyan referred to the Armenian side's principled positions and emphasized that Armenia is committed to the peace agenda and ensuring stability in the region.