Միրզոյանը և Պետդեպի փոխտեղակալն ընդգծել են ռազմավարական գործընկերության կարևորությունը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Ջոշուա Հաքին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։ Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգային, ինչպես նաև տարածաշրջանային հարցեր:
Երկուստեք ընդգծվել է ՀՀ և ԱՄՆ երկկողմ հարաբերություններում նոր հանգրվանի՝ ռազմավարական գործընկերության զարգացման ուղղությամբ իրականացված համատեղ ջանքերի կարևորությունը, նախանշվել են առաջիկա ծրագրերը:
Անդրադարձ է կատարել քաղաքական երկխոսության խորացմանը զաւգահեռ նաև ոլորտային ուղղություններով համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին, այդ թվում՝ առևտրի խթանման նպատակով:
«Մեր երկրների միջև հարաբերությունները վերջին շրջանում զարգանում են ինտենսիվ դինամիկայով, համալրվում նոր բովանդակությամբ՝ կառուցվելով ռազմավարական երկխոսության վրա, և մենք շահագրգռված ենք շարունակել ակտիվ փոխգործակցությունը տարբեր ուղղություններով»,- նշել է Միրզոյանը։
Տարածաշրջանային հարցերի համատեքստում Արարատ Միրզոյանը և Ջոշուա Հաքը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող հարցեր: ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է երկու տարվա բանակցություններից հետո մշակված խաղաղության պայմանագրի կնքման ճանապարհին արհեստական խոչընդոտներից խուսափելու և համաձայնեցված տեքստով ստորագրման կարևորությունը՝ միտված Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության ապահովմանը:

Mirzoyan and the deputy of the State Department emphasized the importance of strategic partnership
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan received US Deputy Secretary of State Joshua Haq. The RA MFA reports this. The interlocutors discussed bilateral agenda as well as regional issues.
Both sides emphasized the importance of joint efforts to develop a strategic partnership, a new milestone in bilateral relations between Armenia and the USA, and outlined upcoming plans.
In addition to deepening the political dialogue, he also referred to the possibilities of expanding cooperation in sectoral directions, including promoting trade.
"Relations between our countries have recently been developing with intense dynamics, adding new content, being built on strategic dialogue, and we are interested in continuing active cooperation in different directions," Mirzoyan noted.
Regarding regional issues, Ararat Mirzoyan and Joshua Haq discussed regulating relations between Armenia and Azerbaijan. The head of the RA foreign political department stressed the importance of avoiding artificial obstacles on the way to the conclusion of the peace treaty developed after two years of negotiations and signing the agreed text to ensure lasting peace in the South Caucasus.