Վարչապետն ընդունել է Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթին: Վարչապետը ողջունել է Միխայել Ռոթի այցը Հայաստան և կարևորել Գերմանիայի հետ միջխորհրդարանական համագործակցության հետևողական զարգացումն ու ընդլայնումը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Գերմանիայի հետ նաև տնտեսական փոխգործակցության շարունակական զարգացման անհրաժեշտությունը և նշել, որ երկկողմ հարաբերությունները վերջին տարիներին ունեն դինամիկ բնույթ:
Միխայել Ռոթը շեշտել է Հայաստանի խորհրդարանի գործընկերների հետ ակտիվ և սերտ համագործակցության փաստը՝ հավելելով, որ այդ փոխգործակցությունը ծավալվում է նաև միջազգային հարթակներում:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստան-Եվրոպական Միություն հարաբերություններին, մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է, որ ՀՀ Կառավարության համար ժողովրդավարության զարգացումը և ժողովրդավարական բարեփոխումներն ունեն ռազմավարական նշանակություն, և այդ ուղղությամբ քայլերը կրելու են հետևողական բնույթ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին, երկու երկրների միջև սահմանազատման գործընթացին, ինչպես նաև ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին` ուղղված տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդուղիների ապաշրջափակմանը: Վերոնշյալ թեմաների շուրջ վարչապետը ներկայացրել է հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումները: Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային, միջազգային նշանակության այլ հարցերի շուրջ:

The Prime Minister received the Chairman of the Foreign Relations Committee of the Bundestag
Prime Minister Nikol Pashinyan received the Chairman of the Foreign Relations Committee of the German Bundestag, Michael Roth. The Prime Minister welcomed Michael Roth's visit to Armenia and highlighted the consistent development and expansion of inter-parliamentary cooperation with Germany. Nikol Pashinyan emphasized the need for continuous economic cooperation development with Germany and noted that bilateral relations have been dynamic in recent years.
Michael Roth emphasized the active and close cooperation with the Armenian Parliament's colleagues, adding that this cooperation also takes place on international platforms.
The interlocutors also discussed issues related to Armenia-European Union relations and the course of democratic reforms implemented in our country. Prime Minister Pashinyan stressed that the development of democracy and democratic reforms are strategically crucial for the Government of the Republic of Armenia, and steps in that direction will be consistent.
Reference was also made to the discussions on the Armenia-Azerbaijan peace treaty, the border delimitation process between the two countries, and the "Crossroads of Peace" project of the RA Government aimed at unblocking regional transport routes. The prime minister presented the principal positions of the Armenian side on the above topics. Thoughts were also exchanged on other issues of regional and international importance.