Տեղահանությունը էթնիկ զտման քաղաքականության վերջին փուլն էր. ԱԳՆ
«Մեկ տարի առաջ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնիկ բնակչությունը՝ ավելի քան 115 000 հայ, մի քանի օրվա ընթացքում ստիպված եղավ լքել սեփական բնակավայրերը։ Այս տեղահանությունը, որը էթնիկ զտման քաղաքականության վերջին փուլն էր, տեղի ունեցավ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի ընթացքում, երբ ողջ միջազգային հանրությունը հերթական անգամ քննարկում էր հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման, կայունության հաստատման ու զարգացման հրամայականը՝ դատապարտելով ուժի կիրառման, միջազգային նորմերի, մարդու իրավունքների խախտումների դրսևորումներն աշխարհի տարբեր անկյուններում։
Անցնող մեկ տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարությունը, այդ թվում նաև՝ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ, ձեռնարկեց բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ հասցեագրելու ԼՂ տեղահանված հայերի առաջնային և միջնաժամկետ կարիքները, ինչպես նաև մշակելու երկարաժամկետ հեռանկարում անհրաժեշտ ծրագրեր։
Հաջորդ շաբաթ Նյու Յորքում կրկին մեկնարկելու են ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի բարձրաստիճան քննարկումները. վերջին մեկ տարվա իրադարձություւններն ի ցույց են դնում միջազգային կայունության ապահովման ուղղությամբ անհետաձգելի ջանքերի, խաղաղության հաստատման հնարավորություն տվող գաղափարների, քայլերի կյանքի կոչման կարևորությունը։
Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման հարցում Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը հստակ է. խաղաղության և հարաբերությունների շուտափույթ հաստատում՝ հիմնված ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգման, տարածաշրջանում կայուն զարգացման, արդյունավետ փոխկապակցվածության, բարեկեցության ապահովման տեսլականի վրա։ Վերջինիս կյանքի կոչման՝ այս պահին առկա հնարավորությունը բաց չթողնելու և սերունդների համար առավել կայուն ու արժանապատիվ կյանքի համար նպաստավոր միջավայր ձևավորելու նպատակով այս հարցում շահագրգիռ մյուս դերակատարներից ակնկալում ենք անհրաժեշտ քաղաքական կամքի և խաղաղության օրակարգին հանձնառության հստակ դրսևորում»,- հայտարարում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։

Deportation was the last stage of the policy of ethnic cleansing. MFA
"One year ago, on September 19, as a result of the military attack by Azerbaijan, the entire indigenous population of Nagorn-Karabakh, more than 115,000 Armenians, had to leave their homes within a few days. This deportation, which was the last stage of the ethnic cleansing policy, took place during the session of the UN General Assembly when the entire international community once again discussed the imperative of peaceful settlement of conflicts, the establishment of stability and development, condemning the use of force, global norms, human rights violations in different parts of the world. In the corners.
During the past year, the RA government, including with the support of international partners, took all the necessary steps to address the primary and medium-term needs of the displaced Armenians of Nagorno Karabakh, as well as to develop programs required in the long term.
The high-level discussions of the UN General Assembly will start again next week in New York. Last year's events demonstrate the importance of urgent efforts to ensure international stability and the implementation of ideas and steps that enable the establishment of peace.
The position of the Republic of Armenia on ensuring stability in the South Caucasus is clear. The early establishment of peace and relations is based on the vision of respect for sovereignty and territorial integrity, sustainable regional development, effective interconnection, and prosperity. In order not to miss the opportunity to bring the latter to life and to create an environment conducive to a more stable and dignified life for generations, we expect a clear demonstration of the necessary political will and commitment to the peace agenda from other actors interested in this issue," the RA Foreign Ministry declares.