«Չկա որևէ խաղաղության պայմանագիր, որ պատասխանում է բոլոր հնարավոր հարցերին». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում ընթացող Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի շրջանակում մասնակցել է «Հայաստանի ներքին և արտաքին անվտանգությունը» թեմայով պանելային քննարկմանը:
Վարչապետը պատասխանել է բանախոսի և քննարկմանը ներկաների բազմաթիվ հարցերի, որոնց թվում՝ անդրադարձել է Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերներին, Իրական Հայաստանի ռազմավարությանը, արտաքին քաղաքականությանը, ԵԱՏՄ-ի և ՀԱՊԿ-ի հետ կապված թեմաներին, Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության զարգացմանը, մեր երկրի էներգետիկ անվտանգությանը: Նիկոլ Փաշինյանն ի պատասխան հնչեցված հարցերի՝ խոսել է նաև Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման, ինչպես նաև տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդուղիների ապաշրջափակման հետ կապված թեմաների մասին:
Անդրադառնալով խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը՝ վարչապետը նշել է, որ այդ թվում Ադրբեջանի կողմից արված հայտարարությունների համաձայն, նախագծի 80 տոկոսը համաձայնեցված է: «Ասում ենք՝ եկեք ինչ համաձայնեցված է, ստորագրենք և անցնեք այն մնացածին, ինչ-որ համաձայնեցված չէ: Եվ հնչում է տեսակետ, որ՝ ոչ, մինչև ամեն ինչ չհամաձայնվեցի կամ բոլոր հոդվածները չհամաձայնեցվեն, այդ պայմանագիրը պետք է չստորագրվի: Իսկ կներեք, քանի՞ հոդված պետք է դա լինի:
Տեսեք՝ հնչում է հայտարարություն, որ մինչև բոլոր հոդվածները չհամաձայնեցվեն, խաղաղության պայմանագիր չի ստորագրվելու: Իսկ քանի՞ հոդված պետք է լինի այդ պայմանագրում: Ես բերեմ մի օրինակ՝ կա մի հոդված, որը չհամաձայնեցված է, որն ընդամենն ամիսներ առաջ է Ադրբեջանի կողմից առաջարկվել: Այս նրբությունը կարողանո՞ւմ եմ բացատրել: Ենթադրենք կա իքս թվով հոդված, այդ ամեն ինչը համաձայնեցվա՞ծ է: Կողմերից մեկը կարող է ասել՝ մի հատ էլ հոդված կա, սա էլ պետք է համաձայնեցնենք, կարող ենք այդ էլ համաձայնեցնել: Կարող է պարզվի՝ մի հատ էլ հոդված կա, որը պետք է համաձայնեցնել:
Այսինքն՝ ոչ մի տեղ չկա գրած, որ խաղաղության պայմանագիրը պետք է ունենա 25 հոդված և չի կարող ունենալ 17 հոդված կամ 15, կամ 14, կամ 13: Այստեղ քաղաքական կամքի մեջ է խնդիրը»,- ընդգծել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ փաստն այն է, որ աշխարհում չկա որևէ խաղաղության պայմանագիր և կամ որևէ պայմանագիր, որ պատասխանում է բոլոր հնարավոր հարցերին: «Մենք ասում ենք՝ այն ինչ համաձայնեցված է, կարո՞ղ է շրջանակ դառնալ, շրջանակային նշանակություն ունենալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համար, այո կարող է: Ասում ենք՝ եկեք ստորագրենք, գնանք այն ենթադրվող 27, 28, 30, 40 հոդվածները քննարկենք, որովհետև դա ստորագրելուց հետո, այդ հոդվածների քննարկման մթնոլորտը, միջավայրը, ամեն ինչը կփոխվի»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ դրանից հետո մյուս հարցերը համաձայնեցնելն ավելի հեշտ կլինի:
Անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի պնդումներին, թե Հայաստանի Սահմանադրության մեջ կան տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ, վարչապետը նշել է. «Ի՞նչ նկատի ունեն իրենք, ենթադրում ենք, որ նկատի ունեն Հայաստանի Սահմանադրության նախաբանի հղումն Անկախության հռչակագրին, որտեղ հիշատակվում է Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի վերամիավորման մասին ԼՂ Ազգային խորհրդի և Հայաստանի Գերագույն խորհրդի որոշումը: Կա՞ այդպիսի բան Անկախության հռչակագրում, այո, կա այդպիսի բան: Դա նշանակո՞ւմ է, որ այդ բովանդակությունն արտահայտված է Սահմանադրության մեջ. Սահմանադրության մեջ այդպիսի բան չկա գրված, և չի նշանակում, որ այդ բովանդակությունն արտահայտված է: Ինչո՞ւ եմ ես այսպես մտածում, որովհետև Անկախության հռչակագրում կա 5-րդ հոդված, որտեղ ասվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն իր անվտանգությունն ապահովելու համար ստեղծում է Գերագույն խորհրդին ենթակա զինված ուժեր, անվտանգության մարմիններ և այլն:
Ըստ Անկախության հռչակագրի՝ Հայաստանի բոլոր ուժային կառույցները ենթարկվում են Գերագույն խորհրդին: Բայց 1995 թվականին, երբ Սահմանադրությունն ընդունվել է, բոլոր ուժային կառույցները դրվել են Հանրապետության նախագահի ենթակայության տակ: Հակասե՞ց Սահմանադրությունն Անկախության հռչակագրին, այո, հակասեց: Եվ հետևաբար, Սահմանադրության մեջ արտահայտվել է Անկախության հռչակագրի այն բովանդակությունը, որը բառացի և տառացի արտահայտված է»:
Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմամբ, ընդհակառակը, երբ մենք նայում ենք Ադրբեջանի Սահմանադրությունը, տեսնում ենք, որ այնտեղ կան տարածքային պահանջներ Հայաստանի դեմ: «Ինչպե՞ս, իրենց Սահմանադրությունը հղում է անում 1991 թվականի, Պետական անկախության ակտ ակտին, Պետական անկախության ակտն իր հերթին հղում է անում Ադրբեջանի առաջին Հանրապետությանը՝ 1918-1920 թվականների, և Ադրբեջանի առաջին Հանրապետության հռչակագրին: Այդ հռչակագրում գրված է, որ Ադրբեջանը հիմնադրվում է հարավային և արևելյան Անդրկովկասի տարածքում: Եվ բացի այդ, 1919 թվականին Անտանտի պետություններին և Ազգերի լիգային Ադրբեջանը պաշտոնապես ներկայացրել է քարտեզ իր տարածքի մասին, որը ներառում է ՀՀ Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերն ամբողջությամբ, Արարատի մարզից հատված, Տավուշի մարզից հատված, Լոռու մարզից հատված, Շիրակի մարզից հատված: Սա ակնհայտ տարածքային պահանջ է Հայաստանի դեմ, բայց մենք չենք բարձրացնում այս հարցը, չենք ասում՝ Ադրբեջանը թող Սահմանադրությունը փոխի, որ խաղաղության պայմանագիր ստորագրենք:
Ինչո՞ւ, որովհետև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասում կա հոդված, որն ասում է՝ կողմերից որևէ մեկը չի կարող հղում անել իր ներքին օրենսդրությանն այս պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունների կատարումը ձախողելու համար: Մենք համարում ենք, որ այդ հարցն այդ հոդվածով լուծվում է»,- նշել է վարչապետը:
Խոսելով ադրբեջանական կողմի մյուս պնդման մասին, թե ոչ մի պայմանագիր չի կարող հակասել Սահմանադրությանը՝ վարչապետը նշել է, որ երբ պայմանագիրը ստորագրվի, այն ուղարկվելու է Սահմանադրական դատարան՝ սահմանադրականությունը ստուգելու համար: «Եթե Սահմանադրական դատարանը կորոշի, որ այդ պայմանագիրը հակասում է Սահմանադրությանը, շատ լավ, մենք կասենք, ուրեմն այդպես էլ կա: Բայց եթե Սահմանադրական դատարանը որոշի, որ չի հակասում Սահմանադրությանը, դա կգնա Ազգային ժողով և կվավերացվի: Երբ վավերացվեց, Հայաստանի գործող Սահմանադրության 5-րդ հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում վավերացված միջազգային պայմանագրերն ունեն գերակա ուժ Հայաստանի օրենսդրության նկատմամբ: Այսինքն՝ վավերացված միջազգային պայմանագիրն ավելի բարձր է, քան Հայաստանի Հանրապետության օրենքը, իսկ եթե այդ պայմանագիրը վավերացվել է, ուրեմն նա չի հակասում Սահմանադրությանը: Եվ ստանձնած պարտավորությունը, մասնավորապես՝ այն պարտավորությունը, որ Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանը չունեն տարածքային պահանջներ միմյանց նկատմամբ և պարտավորվում են ապագայում նման տարածքային պահանջներ չբարձրացնել, դա դառնում է դե յուրե, ըստ էության, բարձրագույն իրավական ուժ ունեցող դրույթ»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիներն ապաշրջափակելու հնարավորություններին: Վարչապետն ընդգծել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իմաստը Հայաստանի միջով անցնող բոլոր հնարավոր ճանապարհները բացելու ՀՀ Կառավարության պատրաստակամության մասին է: «Սյունիքով, Տավուշով, Գեղարքունիքով, Շիրակով, Վայոց ձորով, մենք բոլոր հնարավոր տեղերով մեր ճանապարհները պատրաստ ենք տրամադրել: Ի՞նչ սկզբունքներով, ճանապարհները պետք է գործեն առանց շրջանցելու կամ առանց վնասելու, կամ առանց ստորադասելու Հայաստանի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, իրավազորությունը: Այսինքն՝ ինչպես օրինակ աշխարհի բոլոր երկրների ճանապարհները»,- շեշտել է Կառավարության ղեկավարը:
Անդրադառնալով վերջին շրջանի հայկական կողմի խոսույթին Ադրբեջանի արձագանքին, թե եթե Հայաստանը չի ցանկանում՝ իրենք Իրանի տարածքով կիրականացնեն նախագծերը, վարչապետը ևս մեկ անգամ պաշտոնապես արձանագրել է, որ մեր երկիրը պատրաստ է ճշգրիտ նույն պայմաններով, ինչ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն է անցում տալիս Ադրբեջանին՝ անցումն ապահովել: «Ավելին, մենք չենք բացառում նաև ընթացակարգերի որոշակի պարզեցումներ և ընկալում ենք դա երկկողմանիության տրամաբանության մեջ: Ադրբեջանն ասում է՝ լավ, դուք չեք ուզում՝ Իրանով ենք գնում: Մենք դեմ չենք, որ Իրանով գնան, իհարկե, դա Իրանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների խնդիրն է, բայց կրկին վերահաստանում ենք՝ այն նույն պայմաններով, ինչ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն է այդ անցումը տրամադրում՝ նույն պայմաններով նաև մենք ենք պատրաստ անել: Ավելին, երկկողմանի տրամաբանության մեջ մենք պատրաստ ենք նաև գնալ որոշակի պարզեցումների».- նշել է վարչապետը:

Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the "Armenia's internal and external security" panel discussion at the World Armenian Summit in Yerevan.
The Prime Minister answered many questions of the speaker and those present at the discussion, among which he referred to the challenges facing Armenia, the strategy of Real Armenia, foreign policy, topics related to EAEU and CSTO, development of Armenia-European Union cooperation, energy security of our country. Nikol Pashinyan, in response to the questions, also spoke about the signing of the peace treaty with Azerbaijan and the topics related to the unblocking of regional transport routes.
Referring to the signing of the peace agreement, the prime minister noted that according to the statements made by Azerbaijan, 80 percent of the project has been agreed upon."Let's sign what is agreed upon and move on to the rest. Something is not agreed upon. There is a view that the contract should not be signed until everything is agreed upon or all the articles are agreed upon. And I'm sorry, how many articles does that have to be?
Look, there is an announcement that a peace treaty will be signed once all the articles are agreed upon. And how many articles should there be in that contract? I will give an example: An article that needed to be decided upon was proposed by Azerbaijan just months ago. Can I explain this subtlety? Let's say there is x number of articles. Is it all agreed upon? One of the parties can say: there is one more article; we have to agree on this; we can agree on that too. It may turn out that one more article needs to be decided upon.
In other words, nowhere is it written that the peace treaty must have 25 articles and cannot have 17, 15, 14, or 13. The problem here lies in political will," the prime minister emphasized. According to Nikol Pashinyan, there is no peace agreement in the world or any agreement that answers all possible questions. "We say: can what is agreed become a framework, have a framework significance for peace between Armenia and Azerbaijan? Yes, it can. We say, let's sign, let's go discuss the supposed articles 27, 28, 30, 40, because after signing it, the atmosphere, the environment, everything will change for the discussion of those articles," said Nikol Pashinyan, adding that after that, agreeing on other issues will be easier.
Referring to the assertions of the Azerbaijani side that there are territorial claims against Azerbaijan in the Constitution of Armenia, the Prime Minister noted. "What do they mean? We assume that they mean the reference of the preamble of the Armenian Constitution to the Declaration of Independence, which mentions the decision of the Nagorno-Karabakh National Council and the Supreme Council of Armenia on the reunification of Nagorno-Karabakh and Armenia. Is there such a thing in the Declaration of Independence? Yes, there is. Does that mean that this content is expressed in the Constitution? No such thing is written in the Constitution, which does not mean this content is described. Why do I think this way? Article 5 in the Declaration of Independence states that the Republic of Armenia creates armed forces, security bodies, etc., under the Supreme Council to ensure its security.
According to the Declaration of Independence, all power structures of Armenia are subject to the Supreme Council. However, in 1995, when the Constitution was adopted, all power structures were placed under the authority of the President of the Republic. Did the Constitution contradict the Declaration of Independence? Yes, it did. Therefore, the content of the Declaration of Independence, expressed in the Constitution, has been described.
According to Nikol Pashinyan, when we look at the Constitution of Azerbaijan, we see territorial claims against Armenia. "How come their Constitution refers to the State Independence Act of 1991, the State Independence Act, in turn, refers to the First Republic of Azerbaijan, 1918-1920, and the Declaration of the First Republic of Azerbaijan. In that declaration, it is written that Azerbaijan was founded on southern and eastern Transcaucasia territory. And besides, in 1919, Azerbaijan officially presented a map of its territory to the Entente states and the League of Nations, which includes the entire RA Syunik and Vayots Dzor marzes, part of Ararat marz, part of Tavush marz, part of Lori marz, part of Shirak marz. This is an apparent territorial claim against Armenia, but we do not raise this issue; we do not say let Azerbaijan change the Constitution to sign a peace treaty.
Why? Because there is an article in the agreed part of the peace treaty, neither party can invoke its domestic law to fail to fulfill its obligations under this treaty. We consider that question in that article is being resolved," the Prime Minister noted.
Speaking about the other assertion of the Azerbaijani side that no agreement can contradict the Constitution, the prime minister noted that when the deal is signed, it will be sent to the Constitutional Court to check its constitutionality."If the Constitutional Court decides that this agreement contradicts the Constitution, we will say, so it is so. However, if the Constitutional Court decides it does not contradict the Constitution, it will go to the National Assembly and be ratified. Once ratified by Article 5, Clause 3 of the current Constitution of Armenia, international treaties ratified in the Republic of Armenia take precedence over Armenian legislation. In other words, a ratified international treaty is higher than the law of the Republic of Armenia. If that treaty has been ratified, it does not contradict the Constitution. And the undertaken obligation, in particular, the commitment that the Republic of Armenia and Azerbaijan have no territorial claims against each other and undertake not to raise such territorial claims in the future, it becomes de jure, in fact, a provision with the highest legal force," the Prime Minister noted.
Nikol Pashinyan referred to the "Crossroads of Peace" project of the RA Government and the possibilities of unblocking regional transport communication routes. The Prime Minister emphasized that the meaning of the "Crossroads of Peace" project is about the readiness of the RA Government to open all possible roads passing through Armenia."We are ready to provide our roads in all possible places in Syunik, Tavush, Gegharkunik, Shirak, and Vayots Dzor. According to these principles, the streets should operate without bypassing or without harming or subordinating the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of Armenia. In other words, like the roads of all the countries of the world," stressed the head of the government.
Referring to Azerbaijan's response to the recent statement by the Armenian side that if Armenia does not want to implement the projects on the territory of Iran, the Prime Minister once again officially stated that our country is ready to ensure the transition to Azerbaijan under precisely the same conditions as the Islamic Republic of Iran."Furthermore, we do not rule out certain simplifications of the procedures and perceive them in the logic of bilateralism. Azerbaijan says: well, you don't want it, we are going through Iran. We are not against them going through Iran; of course, it is a problem of Iran-Azerbaijan relations, but we are reassuming again, under the same conditions as the Islamic Republic of Iran provides that passage, we are also ready to do it under the same conditions. Moreover, in the bilateral logic, we are also prepared to make certain simplifications", the Prime Minister noted.