«Հայաստանը չպետք է եռակողմ հայտարարությունից ետ վերցնի ստորագրությունը». Քոչարյան
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը մեկնաբանել է, թե ինչու չի Հայաստանը ետ վերցնում ստորագրությունը նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթից։
«Չէ, չպետք է վերցնի, որպեսզի մնացած խնդիրները, որոնք առկախված են, ինչ-որ պահի հնարավոր լինի դիվանագիտական ճանապարհով ստանալ լուծումների ճանապարհային քարտեզ, որի մեջ կարող է դիտվել նաև արցախահայության վերադարձի հնարավորությունը։ Նրանք դուրս են եկել, որովհետև պայմանագրի մյուս երկու կողմերն իրենց պարտականությունները չեն կատարել։ Այդ պայմանագիրն ունի բավական ներուժ»,- ասել է նա։
Քոչարյանը նաև նշել է, թե Զանգեզուրի ճանապարհի հարցը լուծվում է Խաղաղության պայմանագրի շրջանակում և մեր անվտանգության համակարգի զարգացման տեսանկյունից։

"Armenia should not withdraw its signature from the tripartite declaration." Kocharian
Andranik Kocharyan, Chairman of the Standing Committee on Defense and Security of the National Assembly, commented on why Armenia does not withdraw its signature from the November 9 document.
"No, it should not be taken so that at some point it will be possible to get a road map of solutions for the remaining problems, which are pending, through diplomatic means, in which the possibility of the return of Artsakh Armenians can also be seen. They left because the other two parties to the contract did not fulfill their obligations. That contract has enough potential," he said.
Kocharyan also noted that the Zangezur road issue is being resolved within the framework of the Peace Treaty and from the perspective of developing our security system.