Պետդեպը մանրամասներ է հայտնել Բլինքեն-Փաշինյան հեռախոսազրույցից
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը սեպտեմբերի 12-ին զրուցել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ և վերահաստատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն և արժանապատիվ խաղաղության կարևորությունը։ Այս մասին ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի քարտուղար Մեթյու Միլերի հայտարարության մեջ։
«Պետքարտուղար Էնթոնի Ջ. Բլինքենը զրուցել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ և վերահաստատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն և արժանապատիվ խաղաղության կարևորությունը։
Պետքարտուղար Բլինքենը ողջունել է կողմերի միջև վերջին առաջընթացը, ներառյալ սահմանների սահմանազատման կարգավորման վերաբերյալ համաձայնագիրը: Պետքարտուղար Բլինքենը և վարչապետ Փաշինյանը քննարկել են հայ-ամերիկյան ընդլայնվող հարաբերությունները՝ ներառյալ էներգետիկայի, առևտրի և ներդրումների, ինչպես նաև կրթության ոլորտներում համագործակցությունը։ Պետքարտուղարը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների հավատարմությունը բարգավաճ, ժողովրդավարական և անկախ Հայաստանին աջակցելու շարունակական ջանքերին, որոնք օգուտ են բերում Հայաստանի ժողովրդին և ավելի լայն կովկասյան տարածաշրջանին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

The State Department disclosed details of the Blinken-Pashinyan telephone conversation
US Secretary of State Anthony Blinken spoke with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on September 12 and reaffirmed the importance of a stable and dignified peace between Armenia and Azerbaijan, as stated in the statement of Matthew Miller, press secretary of the US State Department.
"Secretary of State Anthony J. Blinken talked with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and reaffirmed the importance of stable and dignified peace between Armenia and Azerbaijan.
Secretary of State Blinken welcomed recent progress between the parties, including an agreement on border demarcation settlement. Secretary of State Blinken and Prime Minister Pashinyan discussed expanding Armenian-American relations, including cooperation in energy, trade and investment, and education. The Secretary of State reaffirmed the United States' commitment to continued efforts to support a prosperous, democratic, and independent Armenia that benefits the people of Armenia and the broader Caucasus region," the statement said.