«Դեռևս շարժվում ենք հակառակ ուղղությամբ»․ վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանի շրջանակներում կազմակերպվելիք Ապագայի գագաթնաժողովին ընդառաջ սեպտեմբերի 12-ին կազմակերպված գլոբալ արշավի ընթացքում, որն անցկացվել է առցանց: Այն նախաձեռնվել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, Նամիբիայի նախագահ Նանգոլո Մբումբայի և ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի կողմից:
Արշավին միացել են ավելի քան 4 տասնյակ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ: Իր ելույթում վարչապետը նշել է.
«Ուրախ եմ այս բարձր մակարդակի միջոցառմանը ելույթով հանդես գալու հնարավորության համար և ներկայացնելու Հայաստանի ակնկալիքներն Ապագայի գագաթնաժողովից։
Ներկայումս, երբ աշխարհը բախվում է ծանր մարտահրավերների և բազմաթիվ ճգնաժամերի, Ապագայի գագաթնաժողովը կարևոր հնարավորություն է տալիս խթանելու հավաքական ջանքերը՝ երաշխավորելու, որ բազմակողմ համակարգն ապահովում է խաղաղություն, արդարություն, բարգավաճում և հարգանք մարդու իրավունքների նկատմամբ:
Միջազգային զարգացումների ներկայիս տեմպերը ցույց են տալիս, որ մենք դեռևս շարժվում ենք հակառակ ուղղությամբ, երբ ՄԱԿ-ը դեռ կարիք ունի կանխարգելման և հաշվետվողականության անհրաժեշտ գործիքների և մեխանիզմների՝ ընդդեմ միջազգային իրավունքի ոտնահարումների, հատկապես մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների և ոճրագործությունների:
ՄԱԿ-ի Կանոնադրության և միջազգային իրավունքի հենքի վրա վերափոխված բազմակողմանիությունն է պատասխանը գլոբալ անվտանգության և զարգացման մարտահրավերներին՝ ի շահ ներկա և ապագա սերունդների՝ ապահովելու, որ բոլոր ձայները լսելի լինեն, և ոչ ոք հետևում չմնա:
Այս տեսանկյունից, «Հանուն ապագայի» դաշնագիրը կարևոր փաստաթուղթ է բազմակողմանիությանը նոր շունչ հաղորդելու համար, որի հիմքում պետք է լինի ՄԱԿ-ը: Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է եղել «Հանուն ապագայի» դաշնագրի բանակցություններում՝ մշակելու առաջադեմ և բովանդակալից գործողություններ՝ դեպի ավելի լավ, ավելի անվտանգ, ավելի խաղաղ և ներառական աշխարհի ճանապարհ հարթելու համար:
Մենք անհամբեր սպասում ենք Ապագայի գագաթնաժողովի քննարկումներին՝ հիմք ստեղծելու համաշխարհային կառավարման և միջազգային խաղաղության ճարտարապետության բարեփոխման, բնապահպանական արդարության ապահովման, տեխնոլոգիական անջրպետը կամրջելու և Միավորված ազգերի կազմակերպությանը կարող դարձնելու իր մանդատն իրականացնելու համար:
Մաղթում եմ բոլորիս հաջող Ապագայի գագաթնաժողով և անհամբերությամբ սպասում եմ մասնակցելու այդ առանցքային նախաձեռնությանը»:

«Мы все еще движемся в противоположном направлении». премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян в онлайн-формате выступил в рамках глобальной кампании Саммита будущего, который будет организован в рамках 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Мероприятие инициировали канцлер Германии Олаф Шольц, президент Намибии Нанголо Мбумба и генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш.
К кампании присоединились главы более четырех десятков государств и правительств.
В своей речи премьер-министр Пашинян отметил:
“Уважаемый президент Мбумба,
Уважаемый канцлер Шольц,
Уважаемый генеральный секретарь Гутерриш,
Мне приятно выступить на этом мероприятии высокого уровня и поделиться ожиданиями Армении от Саммита будущего.
Поскольку мир в настоящее время сталкивается с серьезными вызовами и многочисленными кризисами, Саммит будущего предоставляет важную возможность активизировать коллективные усилия по обеспечению того, чтобы мультилатеральная система обеспечивала мир, справедливость, процветание и уважение прав человека для всех.
Текущий темп международных развитий показывает, что мы все еще движемся в противоположных направлениях, в то время как Организация Объединенных Наций все еще нуждается в необходимых инструментах и механизмах предотвращения и подотчетности для устранения серьезных нарушений международного права, в частности, грубых нарушений прав человека и зверских преступлений.
Возрожденный мультилатерализм, основанный на Уставе ООН и международном праве, является ответом на глобальные вызовы безопасности и развития на благо нынешнего и будущих поколений, а также для обеспечения того, чтобы все голоса были услышаны и никто не оставался в тени.
С этой точки зрения “Пакт о будущем” (“Pact for the Future”) является важным документом, дающим новое дыхание мультилатерализму, в основе которого будет Организация Объединенных Наций.
Армения активно участвовала в переговорах по “Пакту о будущем”, чтобы разработать прогрессивные и значимые действия, направленные на проложение пути к лучшему, более безопасному, более мирному и инклюзивному миру.
Мы с нетерпением ждем обсуждений в ходе Саммита будущего, чтобы заложить основу для реформы глобального управления и архитектуры международного мира, достижения экологической справедливости, преодоления технологического разрыва и обеспечения, чтобы Организация Объединенных Наций могла выполнять свой мандат.
Я желаю всем нам успешного Саммита будущего и с нетерпением жду возможности принять участие в этой важнейшей инициативе”.