Հայաստանը «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին հրավիրել է նաև ՌԴ-ին ու Թուրքիային
ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանն, անդրադառնալով հարցին, թե ինչու ՌԴ-ից բարձրաստիճան հյուրեր չեն մասնակցում «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովին, ասել է, որ Հայաստանը հրավեր ուղարկել է բոլոր գործընկերներին․
«Ճիշտ կլինի, որ այդ հարցն ուղղեք ռուսական կողմին։ Մենք հրավերներ ուղարկել ենք մեր բոլոր գործընկերներին»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ որևէ մեկից մերժում չեն ստացել։
Ըստ Կարապետյանի՝ համաժողովին մասնակցելու հրավեր է ուղարկվել նաև թուրքական կողմին։ Նա ասել է, թե այս հարթակում շոշափվում են ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ տարածաշրջանին վերաբերող հարցեր։

Armenia also invited Russia and Turkey to the "Yerevan Dialogue" conference.
Addressing why high-ranking guests from Russia do not participate in the "Yerevan Dialogue" international conference, Foreign Ministry Secretary General Davit Karapetyan said that Armenia has invited all partners.
"It would be correct to ask that question to the Russian side. We have sent invitations to all our partners," he said, adding that no one has rejected them.
Karapetyan said the Turkish side was also invited to participate in the conference. He said that this platform touches on issues affecting Armenia and the entire region.