Հայաստանը վերահաստատում է խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելու պատրաստակամությունը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովում վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ Ադրբեջանի հետ ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը։
Նա հիշեցրել է, որ համաձայնագրի 16 հոդվածներից 13-ը համաձայնեցված են ամբողջությամբ, ևս 3-ը՝ մասնակի. «Հաշվի առնելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված դրույթները ներառում են հարաբերությունների հաստատման՝ միջազգայնորեն ընկալելի բոլոր կամ առանցքային, անկյունաքարային հիմնարար դրույթները, առաջարկում ենք վերցնել այն, ինչն այս պահին համաձայնեցված է, ստորագրել այն, ունենալ հիմնարար փաստաթուղթ, որից հետո շարունակել քննարկումները մնացած հարցերի վերաբերյալ, մանավանդ, որ հենց խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված հոդվածներից մեկում նախատեսված է մեխանիզմ, որ երկու կողմերին՝ ՀՀ-ին ու Ադրբեջանին, հնարավորություն կտա համատեղ մեխանիզմի միջոցով շարունակել քննարկումները»,- ասել է վարչապետը։
Նա հավելել է, որ խաղաղության պայմանագրի՝ այս պահին համաձայնեցված մասում նախատեսված է դրույթ՝ ՀՀ-ի և ԱՀ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ․ «Հետևաբար, կարող ենք գնալ նման լուծումների․ մենք այդ առաջարկն արել ենք հրապարակային, պաշտոնապես, և ուզում եմ վերահաստատել իմ պատրաստակամությունը՝ առաջիկա հնարավոր ժամկետում ստորագրել խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման պայմանագրի համաձայնեցված տեքստը»։

Armenia reaffirms its readiness to sign the peace treaty
RA Prime Minister Nikol Pashinyan reaffirmed Armenia's readiness to sign the peace agreement with Azerbaijan at the "Yerevan Dialogue" international forum.
He reminded that 13 of the 16 articles of the agreement have been fully agreed upon, and three more were partially decided upon. "Considering that the agreed provisions of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan include all of the key, cornerstone fundamental provisions of the establishment of relations, internationally understood, we propose to take what is agreed upon at the moment, sign it, have a fundamental document, and then continue the discussions. Regarding the rest of the issues, especially since one of the agreed articles of the peace treaty provides for a mechanism that will enable both sides, RA and Azerbaijan, to continue discussions through a joint mechanism," said the Prime Minister.
He added that the currently agreed-upon part of the peace treaty includes a provision for establishing diplomatic relations between Armenia and Azerbaijan. "Therefore, we can pursue such solutions. We made that offer publicly and officially. I want to reaffirm my willingness to sign the agreed-upon text of the peace and relations establishment agreement as soon as possible."