Հայաստանը մեծապես կարևորում է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկը
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նեղ և ընդլայնված կազմերով հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, եվրոպական կենսակերպի հարցերով հանձնակատար Մարգարիտիս Սխինասի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգի առանցքային հարցերը, մասնավորապես՝ երկուստեք կարևորվել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի լիարժեք կիրարկումը և ԵՄ տնտեսական և ներդրումային պլանի ներքո մշակված ուղենիշային ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը: Զրուցակիցները առանձնակի ընդգծել են ՀՀ-ԵՄ քաղաքական և անվտանգության երկխոսության մեկնարկի, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայման կարևորությունը:
Հանդիպումներից հետո ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, եվրոպական կենսակերպի հարցերով հանձնակատար Մարգարիտիս Սխինասը հանդես են եկել հայտարարություններով՝ ազդարարելով ԵՄ մուտքի արտոնագրերի (վիզաների) ազատականացման շուրջ բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկը:
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հայտարարությունը.
«Հարգարժա՛ն պարոն Սխինաս, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից ողջունում եմ Ձեզ և Ձեր գլխավորած պատվիրակությանը Հայաստանում: Համոզված եմ, որ Ձեր այցը Հայաստան նոր խթան կհաղորդի մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:
Ուրախ եմ արձանագրել, որ այսօր մենք արդյունավետ քննարկումներ ունեցանք Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության առաջնահերթությունների և դրանց ուղղությամբ առաջիկա անելիքների վերաբերյալ: Մեր երկկողմ հարաբերությունները երբեք այսքան ինտենսիվ չեն եղել, ինչպես վերջին տարիներին՝ ընդգրկելով համագործակցության առանցքային ուղղությունները:
Գոհունակցությամբ ենք արձանագրում, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգը համալրվել է նոր կարևոր բաղադրիչներով՝ քաղաքական և անվտանգության երկխոսության մեկնարկով և Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայմամբ։
ԵՄ կողմի հետ ներկայումս բանակցում ենք ավելի հավակնոտ և ընդգրկուն գործընկերության առաջնահերությունների նոր օրակարգը և դիմակայունության ու աճի ծրագիրը՝ միտված ընդլայնելու մեր համագործակցության հորիզոնները ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման և սոցիալ-տնտեսական կայունության ապահովման ուղղություններով:
Բնականաբար, մենք շարունակում ենք հետևողական աշխատանքներ իրականացնել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի լիարժեք կիրարկման ուղղությամբ՝ կարևորելով ԵՄ լավագույն փորձի տեղայնացումը որպես մեր բարեփոխումների օրակարգի անբաժանելի մաս։
Հատկանշական է նաև ՀՀ-ԵՄ ներդրումային ծրագրերի համակարգման մեր համատեղ հարթակի գործունեությունը, որը հնարավորություն է տալիս ապահովելու ԵՄ տնտեսական և ներդրումային պլանի ներքո մշակված ուղենիշային ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը:
Այս համատեքստում շնորհակալություն ենք հայտնում եվրոպական կողմին Հայաստանի համար կենսական կարևորություն ներկայացնող ենթակառուցվածքների զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար՝ ակնկալելով այդ ուղղությամբ շարունակական փոխգործակցություն:
Կարևորում ենք նաև Եվրոպական միության աջակցությունը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը, որը նպատակ ունի ապահովելու տարածաշրջանի կայուն զարգացումը: Ինչպես գիտեք, Եվրոպական միության խորհուրդը սույն թվականի հուլիսի 22-ին ընդունել է Հայաստանի համար երկու կարևոր որոշումներ՝ «Խաղաղության եվրոպական գործիք»-ի շրջանակներում Հայաստանին աջակցության տրամադրման և մուտքի արտոնագրերի (վիզաների) ազատականացման երկխոսության մեկնարկի վերաբերյալ:
Այս որոշումները կարևոր քայլեր են ԵՄ-ի հետ գործընկերությունն առավել խորացնելու և համագործակցության մեխանիզմները ընդլայնելու մեր հանձնառությունների համատեքստում: Հայաստանը մեծապես կարևորում է մուտքի արտոնագրերի (վիզաների) ազատականացման երկխոսության մեկնարկը՝ միաժամանակ գիտակցելով, որ վերջնանպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ է հետևողական և հասցեական աշխատանք:
Մենք այս գործընթացին իրապես վերաբերում ենք որպես միգրացիայի, մարդկանց տեղաշարժի և սահմանների կառավարման ոլորտների արդիականացման ռազմավարական օրակարգի: Եվ այսօր մենք պաշտոնապես ազդարարում ենք մի գործընթացի մեկնարկ, որի վերջնարդյունքում հնարավոր կլինի հասնել ԵՄ կողմից մուտքի արտոնագրերի (վիզաների) ռեժիմի ազատականացմանը։
Ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հանձնառությունը Եվրոպական հանձնաժողովի հետ առաջ շարժվելու երկկողմ օրակարգով նախանշված անհրաժեշտ բարեփոխումների իրականացման ճանապարհով՝ ուղղված Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու խորացմանը:
Ավարտելով խոսքս՝ բոլորիս շնորհավորում եմ ԵՄ մուտքի արտոնագրերի (վիզաների) ազատականացման շուրջ բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկի կապակցությամբ և մաղթում արդյունավետ աշխատանք»:
Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, եվրոպական կենսակերպի հարցերով հանձնակատար Մարգարիտիս Սխինասի հայտարարությունը․
«Շնորհակալություն, պարոն փոխվարչապետ, թույլ տվեք ասել ինչքան երջանիկ եմ, որ այսօր Հայաստանում եմ: Շատ ուրախ եմ, որ փոխվարչապետ Գրիգորյանի հետ միասին ազդարարում ենք այս պատմական երկխոսության մեկնարկը քաղաքական մակարդակում՝ ուղղված Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև վիզաների ազատականացմանը: Շատ կարևոր, պատմական օր է, և ես շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ, տարբեր նախարարությունների փոխնախարարներ մեզ ուղեկցում են այս կարևոր օրվա ընթացքում:
Ինչպես առիթ ունեցա քննարկել նախագահ Խաչատրյանի, վարչապետ Փաշինյանի և արտգործնախարար Միրզոյանի հետ օրվա ընթացքում, մենք շատ ուրախ ենք, որ Հայաստանը կայանում է՝ որպես կայունության և ողջախոհության խարիսխ շատ փոթորկահույս տարածաշրջանում: Եվրամիություն-Հայաստան հարաբերությունների որակը և խորությունը վկայում են այն մասին, որ այս երկիրը հանձնառու է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության գաղափարներին:
Վիզաների ազատականացման երկխոսությունը մեկնարկելու այսօրվա քայլը պետք չէ դիտարկել որպես մեկուսի նախաձեռնություն. սա պետք է դիտարկել Եվրոպական միության Հայաստանի նկատմամբ հանձնառու վերաբերմունքի հերթական դրսևորումը: Տնտեսության և ներդրումների ոլորտում մեր ամերիկյան բարեկամների հետ միասին հայտարարել ենք Դիմակայունության և աճի նոր ծրագրի մասին՝ 270 միլիոն եվրոյի չափով, այն 600 միլիոնից զատ, որն արդեն ներդնում ենք այս երկրում:
Անվտանգության առումով մենք շատ ուրախ ենք, որ Եվրամիության առաքելությունը Հայաստանում հիմա դառնում է Հայաստանի սահմաններին Եվրոպական միության աջակցության շոշափելի վկայություն: Մենք նաև շատ ուրախ ենք, որ Հայաստանը պատմության մեջ առաջին անգամ կարողանում է իր զինված ուժերի համար ստանալ աջակցություն եվրոպական խաղաղության գործիքի ներքո: Այս ամենը վկայում է այն մասին, որ այս երկիրը տպավորիչ ժողովրդական բարեփոխումներ է իրագործել, որոնցով վերջին տարիներին ամրապնդվել է երկրի դիմակայունությունը, և դրանցից շատերը նաև մեր Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մաս են:
Բայց այսօրվա մեջ գործողությունը պատմական առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկը պրակտիկայում կնշանակի, որ երբ իրագործման այս փուլն ավարտվի, Հայաստանի բոլոր քաղաքացիները կկարողանան ազատորեն ճանապարհորդել Եվրոպական միություն կարճատև այցերի համար, ինչը բազմաթիվ շոշափելի առավելություններ կընձեռի կրթության, բիզնեսի, զբոսաշրջության համար, ուսուցումների, վերապատրաստումների, ընկերներին և բարեկամներին հանդիպելու, ինչպես նաև սիրո համար:
Նպատակն է հնարավորինս շուտ հասնել վերջնակետին, բայց այս գործընթացում չկա ավտոմատիզմ, այս գործընթացը պահանջկոտ է լինելու: Այս գործընթացը պահանջելու զգալի աստիճանի հանձնառություն Հայաստանի կառավարությունից՝ մեր աջակցությամբ հանդերձ: Վստահ եմ, սակայն, որ, հաշվի առնելով Հայաստանի իշխանությունների տպավորիչ ձեռքբերումները և սրան հասնելու վճռականությունը, մենք արագ ենք առաջ շարժվելու:
Այսօր մեկնարկեցինք այս գործընթացը քաղաքական մակարդակում, տեխնիկական մակարդակում հիմա մեր թիմերն աշխատում են իրար հետ շատ կոնկրետ, որոշակի հարցերի ուղղությամբ, որոնք անհրաժեշտ է լուծել, մասնավորապես՝ ճանապարհորդական փաստաթղթերի անվտանգությունը, սահմանների, միգրացիայի և ապաստանի կառավարումը, հասարակական կարգի և անվտանգության խնդիրները, մասնավորապես՝ պայքարն ընդդեմ կազմակերպված հանցավորության ու կոռուպցիայի և իհարկե հիմնարար իրավունքների խնդիրները՝ կապված տեղաշարժի ազատության հետ: Սա պահանջկոտ գործ է, պահանջկոտ խնդիր է, բայց իրագործելի, լուծելի է, ամբողջովին լուծելի խնդիր է:
Եվ ես համոզված եմ, որ հնարավորինս շուտ ավարտին հասցնելով այս գործընթացը մենք հայ ժողովրդին կօգնենք տեսնել, որ ճանապարհը դեպի Եվրոպական միություն զուտ նկրտում չէ, այլ մի բան է, որ իրենք արդեն կարող են զգալ, և որից իրենք արդեն կարող են օգուտ քաղել:
Հարգելի փոխվարչապետ, մենք լիահույս սպասում ենք ապագայի մեր եռանդուն աշխատանքին, և ուրախ եմ, որ այս գործընթացի մասնակից հիմնական թիմերն այստեղ են մեզ հետ, և ուզում եմ լավատեսությունս հայտնել, որ վիզաների ազատականացումը շուտով իրականություն կդառնա բոլոր հայաստանցիների համար»:

Armenia attaches great importance to the initiation of the visa liberalization dialogue
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan met with the Vice President of the European Commission, Commissioner for European Lifestyle Affairs Margaritis Schinas, in small and extended groups.
During the meetings, the critical issues of the RA-EU relations agenda were discussed; in particular, both sides emphasized the full implementation of the Comprehensive and Extended Partnership Agreement and the effective implementation of the landmark programs developed under the EU economic and investment plan. The interlocutors emphasized the importance of starting the RA-EU political and security dialogue and deploying the EU civilian observation mission in Armenia.
After the meetings, RA Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and Vice President of the European Commission, Commissioner for European Lifestyle Affairs Margaritis Schinas, made statements announcing the official start of negotiations on the liberalization of EU entry permits (visas).
The statement of RA Deputy Prime Minister Mher Grigoryan.
"Dear Mr. Schinas, on behalf of the Government of the Republic of Armenia, I welcome you and the delegation headed by you to Armenia. Your visit to Armenia will give new impetus to developing our bilateral relations.
I am happy to record that today, we had productive discussions regarding the priorities of the Armenia-European Union partnership and the upcoming actions in their direction. Our bilateral relations have been less intense than in recent years, covering key areas of cooperation.
We note with satisfaction that the agenda of RA-EU relations has been supplemented with new essential components: the start of the political and security dialogue and the deployment of the EU civilian observation mission in Armenia.
We are currently negotiating with the EU side the new agenda of more ambitious and comprehensive partnership priorities and the resilience and growth plan, which aims to expand the horizons of our cooperation in implementing democratic reforms and ensuring socio-economic stability.
Naturally, we continue to consistently work towards fully implementing the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, emphasizing the localization of EU best practices as an integral part of our reform agenda.
Our joint platform's activity for coordinating RA-EU investment programs is also noteworthy, as it provides an opportunity to ensure the effective implementation of landmark programs developed under the EU economic and investment plan.
In this context, we thank the European side for contributing to developing vital infrastructures for Armenia and expect continued cooperation.
We also emphasize the European Union's support for the "Crossroads of Peace" initiative to ensure the region's sustainable development. As you know, the Council of the European Union adopted two critical decisions for Armenia on July 22 of this year: providing support to Armenia within the framework of the "European Instrument for Peace" and starting the dialogue on the liberalization of entry permits (visas).
These decisions are essential steps in the context of our commitment to deepen our partnership with the EU and expand cooperation mechanisms. Armenia attaches great importance to initiating the dialogue on the liberalization of entry permits (visas) while realizing that consistent and targeted work is necessary to achieve the final goal.
We refer to this process as a strategic agenda to modernize migration, movement of people, and border management. Today, we officially announce the start of a process that will result in the liberalization of the EU's entry permit (visa) regime.
I want to reaffirm the Government of the Republic of Armenia's commitment to moving forward with the European Commission by implementing the necessary reforms outlined in the bilateral agenda, which aims to further develop and deepen Armenia-EU relations.
Concluding my speech, I congratulate everyone on the official start of negotiations on the liberalization of EU entry permits (visas) and wish them fruitful work."
The statement of Margaritis Schinas, Vice President of the European Commission, Commissioner for European Lifestyle Affairs.
"Thank you, Mr. Deputy Prime Minister; let me say how happy I am to be in Armenia today. I am thrilled that, together with Deputy Prime Minister Grigoryan, we are announcing the start of this historic dialogue at the political level aimed at the liberalization of visas between the European Union and Armenia. It is a significant, historic day, and I am thrilled that deputies of the Armenian Parliament and deputy ministers of various ministries accompany us during this critical day.
I had the opportunity to discuss President Khachatryan during the day with Prime Minister Pashinyan and Foreign Minister Mirzoyan. We are delighted that Armenia is an anchor of stability and sanity in a stormy region. The quality and depth of EU-Armenia relations prove that this country is committed to peace and stability.
Today's step in starting the visa liberalization dialogue should be considered a collaborative initiative. This should be viewed as another manifestation of the European Union's committed attitude towards Armenia. Together with our American friends in economy and investment, we have announced a new Resilience and Growth Program of 270 million euros, in addition to the 600 million we are already investing in this country.
In terms of security, we are delighted that the European Union's mission in Armenia is now becoming tangible evidence of the European Union's support for Armenia's borders. We are also pleased that Armenia can receive support for its armed forces under the European peace instrument for the first time in history. All of this is evidence that this country has implemented impressive grassroots reforms that have strengthened the country's resilience in recent years, many of which are also part of our Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
But today, the action has a particular historical significance because the start of the visa liberalization dialogue will mean in practice that when this implementation phase is completed, all citizens of Armenia will be able to travel freely to the European Union for short visits, which will provide many tangible benefits for education, business, tourism, training, for training, meeting friends and relatives, as well as for love.
The goal is to reach the endpoint as soon as possible, but there is no automatism in this process; this process will be demanding. This process requires a significant degree of commitment from the Government of Armenia, along with our support. I am confident, however, that given the impressive achievements of the Armenian authorities and the determination to achieve this, we will move forward quickly.
Today, we started this process at the political level; at the technical level now, our teams are working together on particular issues that need to be resolved, in particular the security of travel documents, border, migration, and asylum management, public order, and security issues, in particular the struggle against organized crime and corruption, and of course, fundamental rights issues related to freedom of movement. This is a demanding task, a demanding problem, but it is feasible, solvable, and completely solvable.
By completing this process as soon as possible, we will help the Armenian people see that the path to the European Union is not just an aspiration but something they can already feel and benefit from.
Dear Deputy Prime Minister, We look forward to our energetic work in the future. I am glad that the leading teams involved in this process are here with us, and I want to express my optimism that visa liberalization will soon become a reality for all Armenians."