Իրանի դեսպանատունը մանրամասներ է հայտնել ՀՀ ԱԽ քարտուղարի հետ հանդիպումից
ՀՀ-ում Իրանի դեսպանությունը մանրամասներ է հաղորդել դեսպան Մեհդի Սոբհանիի և ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ հանդիպումից։
X-ի իր միկրոբլոգում դեսպանատունը տեղեկացրել է. «Հայաստանում ԻԻՀ դեսպան Մեհդի Սոբհանին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ հանդիպմանն ընդգծել է ԻԻՀ դիրքորոշումը` միջազգային սահմանների անփոփոխելիության, ցանկացած աշխարհաքաղաքական փոփոխությանը դեմ լինելու և հարևանների տարածքային ամբողջականությանը աջակցելու վերաբերյալ։
ՀՀ ԱԽ քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը աջակցելու և միջազգային սահմանների անփոփոխելիության մասին ԻԻՀ դիրքորոշման կապակցությամբ։ ՀՀ ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Իրանի սահմանը խաղաղության, բարեկամության ու խաղաղ համակեցության սահմանն է: Հայաստանը հատուկ կարևորություն է տալիս ԻԻՀ հետ հարաբերություններին, և որևէ ուժ չի կարող խզել Իրանի և Հայաստանի տարածքային կապը։
Անվտանգության խորհրդի քարտուղարն ընդգծել է, որ Հայաստանի տարածքում ցանկացած ապաշրջափակում վերահսկվելու է Հայաստանի ներքին ինստիտուտների կողմից՝ նրա ազգային ու տարածքային ինքնիշխանության շրջանակներում, և հայտարարել, որ Հայաստանը դեմ է միջանցքի տրամաբանությամբ ցանկացած ապաշրջափակմանը: Հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին և տարածաշրջանային խնդիրներին վերաբերող հարցեր»։

The Embassy of Iran reported details of the meeting with the Secretary of the RA Security Council
The Embassy of Iran in Armenia reported details of the meeting with Ambassador Mehdi Sobhani and Secretary of the Security Council Armen Grigoryan.
In its X microblog, the embassy informed. "IRI Ambassador to Armenia, Mehdi Sobhani, at the meeting with the Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, emphasized the position of IRI regarding the immutability of international borders, opposition to any geopolitical change and support for the territorial integrity of its neighbors.
The Secretary of the Security Council of Armenia expressed his gratitude for supporting the territorial integrity of Armenia and regarding the position of the Republic of Iran on the immutability of international borders. The Secretary of the Security Council of Armenia emphasized that the border between Armenia and Iran is the border of peace, friendship, and peaceful coexistence. Armenia attaches particular importance to relations with Iran, and no force can break the territorial connection between Iran and Armenia.
The Secretary of the Security Council emphasized that Armenia's internal institutions would control any lifting of the blockade on Armenia's territory within the framework of its national and territorial sovereignty. Armenia is against any lifting of the blockade based on the logic of the corridor. Issues related to bilateral relations and regional issues were discussed at the meeting.