Երկուշաբթի կմեկնարկի ԵՄ-ի և ՀՀ-ի միջև վիզաների ազատականացման երկխոսությունը
Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Մարգարիտիս Սխինասը երկուշաբթի կայցելի Երևան՝ ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսելու համար, ասվում է Եվրահանձնաժողովի հրապարակված հայտարարության մեջ։
Միևնույն ժամանակ, նշվում է, որ դրա համար Հայաստանը պետք է բարեփոխումներ իրականացնի այնպիսի առանցքային ոլորտներում, ինչպիսիք են սահմանների անվտանգությունը, միգրացիան,  ճանապարհորդության հետ կապված հիմնարար իրավունքների և ազատությունների հարգումը։
Այլ երկրների հետ ԵՄ փորձի համաձայն՝ նման բանակցությունները կտևեն մի քանի տարի։
Նաև նշվում է, որ հուլիսին ԵՄ արտաքին գործերի նախարարները պայմանավորվել էին Հայաստանի հետ սկսել վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ բանակցությունները:
Radar Armenia-ն տեղեկացավ, որ Երևանում նախատեսված են Մարգարիտիս Սխինասի հանդիպումները նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Նա կայցելի նաև ԵՊՀ, որտեղ ելույթ կունենա։

The visa liberalization dialogue between the EU and RA will start on Monday
According to a statement published by the European Commission, European Commission Vice-President Margaritis Schinas will visit Yerevan on Monday to start a dialogue on visa liberalization between the EU and Armenia.
At the same time, Armenia should implement reforms in critical areas such as border security, migration, respect for fundamental rights, and freedoms related to travel.
According to the EU's experience with other countries, such negotiations will last several years.
It is also noted that in July, the EU foreign ministers agreed to start negotiations with Armenia on the liberalization of the visa regime.
Radar Armenia learned that Margaritis Schinas is scheduled to meet with President Vahagn Khachaturyan, Prime Minister Nikol Pashinyan, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, and Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Yerevan. He will also visit YSU, where he will give a speech.