Վրաստանը սատարում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը. Սամխարաձե
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 2-ին ընդունել է Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլոզ Սամխարաձեի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Երեւան է ժամանել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի համատեղ նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով:
Արձանագրելով Հայաստանի ու Վրաստանի միջեւ հարաբերությունների խորացող զարգացումը` ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդես է եկել խորհրդարանական շփումների ակտիվացման նոր ձեւաչափեր մշակելու առաջարկով:
Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Ալեն Սիմոնյանին ջերմ ընդունելության համար ու ողջունել ՀՀ ԱԺ նախագահի նախաձեռնությունը: Խոսելով տարածաշրջանային զարգացումներից` Նիկոլոզ Սամխարաձեն նշել է, որ Վրաստանը սատարում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ հայ-վրացական օրակարգին վերաբերող եւ տարածաշրջանային հետաքրքրություն ներկայացնող տարաբնույթ այլ հարցեր:

2 сентября Председатель НС РА Ален Симонян принял делегацию во главе с председателем комитета по внешним связям парламента Грузии Николозом Самхарадзе, прибывшую в Ереван для участия в совместном заседании Постоянной комиссии НС РА по внешним связям и комитета по связям парламента Грузии по внешнеполитическим вопросам. .
Отметив углубление развития отношений между Арменией и Грузией, Спикер НС РА выступил с предложением разработать новые форматы активизации парламентских контактов.
Председатель комитета по внешним связям парламента Грузии поблагодарил Алена Симоняна за теплый прием и приветствовал инициативу спикера НС РА. Говоря о региональных событиях, Николоз Самхарадзе отметил, что Грузия поддерживает подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
Стороны также обсудили ряд других вопросов, касающихся армяно-грузинской повестки дня и представляющих региональный интерес.