«Մենք գնում ենք ճիշտ ճանապարհով». կայացել է Հայաստանի և Վրաստանի ԱՀ հանձնաժողովների համատեղ նիստը
Սեպտեմբերի 2-ին տեղի է ունեցել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ Վրաստանի Խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի համատեղ երկրորդ նիստը:
Ողջունելով Հայաստան ժամանած վրացի գործընկերներին` ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը կարեւորել է 2022 թվականի նոյեմբերին համատեղ ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն` երկու երկրների խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների միջեւ նիստերի անցկացումը:
Կողմերն արժեւորել են երկու երկրների վարչապետների կողմից ռազմավարական գործընկերության մասին համագործակցության համաձայնագրի ստորագրումը:
«Թե' օրենսդիր եւ թե' գործադիր մակարդակներում հարաբերությունների դինամիկան ցույց է տալիս, որ մենք գնում ենք ճիշտ ճանապարհով: Վերջին տարիներին ակտիվացել են միջգերատեսչական կապերը, խորհրդարանական համագործակցությունը»,- շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` նշել է Վրաստանի Խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլոզ Սամխարաձեն:
Պատգամավորները ներկայացրել են Հայաստանի եւ Վրաստանի ընթացիկ քաղաքական ու տնտեսական իրավիճակը, խոսել Եվրոպական միության հետ սերտ համագործակցությունից: Սարգիս Խանդանյանն անդրադարձել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին, տարածաշրջանում երկարատեւ կայունության ապահովման հարցում ընդգծել խաղաղության պայմանագրի կնքման կարեւորությունը: Շեշտվել է տարածաշրջանի բոլոր պետությունների` միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու կարեւորությունը:
ՀՀ ԱԺ եւ Վրաստանի Խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների համատեղ հաջորդ նիստը կանցկացվի Թբիլիսիում:
Հայկական կողմից նիստին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամներ Մարիա Կարապետյանը, Լենա Նազարյանը եւ Հռիփսիմե Գրիգորյանը, վրացական կողմից` Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մարիամ Լաշխին, հանձնաժողովի անդամներ Իրակլի Մեզուրնիշվիլին, Խաթիա Ծիլոսանին:

"We are going the right way." A joint session of Armenian and Georgian FR commissions was held
The joint second session of the Standing Committee on Foreign Relations of the RA NA and the Committee on Foreign Relations of the Parliament of Georgia took place on September 2.
Welcoming the Georgian colleagues who arrived in Armenia, Sargis Khandanyan, chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations, emphasized the importance of holding meetings between the foreign relations committees of the parliaments of the two countries by the memorandum of cooperation signed jointly in November 2022.
The parties valued signing the cooperation agreement on strategic partnership by the two countries' prime ministers.
"The dynamics of relations at legislative and executive levels show that we are going the right way. Interdepartmental relations and parliamentary cooperation have become more active in recent years," said Nikoloz Samkharadze, chairman of the Foreign Relations Committee of the Georgian Parliament, expressing his gratitude for the warm reception.
The deputies presented Armenia and Georgia's current political and economic situation and discussed close cooperation with the European Union. Sargis Khandanyan referred to the latest developments in normalizing relations between Armenia and Azerbaijan and emphasized the importance of concluding a peace treaty to ensure long-term stability in the region. The importance of recognizing the territorial integrity of all area states was noted.
The next joint session of the foreign relations committees of the RA National Assembly and the Parliament of Georgia will be held in Tbilisi.
From the Armenian side, Maria Karapetyan, Lena Nazaryan, and Hripsime Grigoryan, the RA NA Standing Committee on Foreign Relations members, took part in the session. From the Georgian side, Mariam Lashkhi, Deputy Chairman of the Foreign Relations Committee of the Georgian Parliament, and committee members Irakli Mezurnishvili and Khatia Tsilosani participated in the session.