Հայաստանն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի 10-րդ փաթեթը
Սեպտեմբերի 1-ին Պրահայում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակցել է  Globsec համաժողովի  շրջանակներում անցկացվող Armenia and the EU: Priorities, Partnerships, and Paths Forward պանելային քննարկմանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն իր խոսքում անդրադարձել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը՝ այս առումով ընդգծելով դիվերսիֆիկացիայի կարևորությունը` միտված Հայաստանի Հարապետության ինքնիշխանության, միջազգային սահմանների, ժողովրդավարության պաշտպանությանը:
ԵՄ հետ համագործակցության համատեքստում Վահան Կոստանյանը կարևորել է Հայաստանի և ԵՄ անդամ երկրների միջև ձևավորված ակտիվ քաղաքական երկխոսությունն ու համագործակցության ամուր հիմքերը՝ ընդգծելով ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ ԵՄ հարթակում գործընկերության խորացման նշանակալի հեռանկարների առկայությունը։
ԱԳ նախարարի տեղակալը գոհունակություն է հայտնել ներկայիս ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների դինամիկայի կապակցությամբ, ինչպես նաև կարևորել ՀՀ-ԵՄ համագործակցության խորացումը և գործընկերության նոր օրակարգի ձևավորումը՝ միտված ՀՀ դիմակայունության ամրապնդմանը, ինչպես նաև ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացմանը։ Ընդգծվել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) և դրա իրականացման կարևորությունը սոցիալ-տնտեսական մարտահրավերների հասցեագրման համատեքստում։
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային զարգացումներին: Նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության դերը տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման գործում։
Անդրադառնալով Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին` Վահան Կոստանյանը նշել է, որ Հայաստանը փոխանցել է ադրբեջանական կողմին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի 10-րդ փաթեթը: Նախարարի տեղակալը վերահաստատել է Հարավային Կովկասում և տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու Հայաստանի պատրաստակամությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը` վերահաստատելով  Հայաստանի պատրաստակամությունը բացելու տարածաշրջանային կապուղիները` ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության ու հավասարության սկզբունքների հիման վրա:

Армения передала Азербайджану 10-й пакет мирного договора
1 сентября в рамках проходившего в Праге форума GLOBSEC заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян принял участие в панельной дискуссии «Armenia and the EU: Priorities, Partnerships, and Paths Forward».
В своем выступлении заместитель министра иностранных дел Армении коснулся внешней политики Армении, в этом контексте подчеркнув важность диверсификации, направленной на защиту суверенитета, международных границ и демократии Республики Армения.
В контексте сотрудничества с ЕС Ваан Костанян подчеркнул сформировавшийся активный политический диалог и прочную основу сотрудничества между Арменией и странами-членами ЕС, подчеркнув наличие значительных перспектив для углубления партнерства как в двустороннем формате, так и на платформе ЕС.
Согласно источнику, заместитель министра иностранных дел выразил удовлетворение текущей динамикой отношений Армения-ЕС, а также подчеркнул углубление сотрудничества Армения-ЕС и формирование новой программы партнерства, направленной на укрепление устойчивости Армении, а также реализацию демократических реформ. Была подчеркнута важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС (CEPA) и его реализации в контексте решения социально-экономических задач.
Было также упомянуто о региональных событиях. Отмечается, что заместитель министра иностранных дел Армении высоко оценил роль миссии наблюдателей ЕС в Армении в обеспечении безопасности и стабильности в регионе.
Коснувшись процесса урегулирования армяно-азербайджанских отношений, Ваан Костанян отметил, что Армения передала азербайджанской стороне 10-й пакет мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Заместитель министра подтвердил готовность Армении к установлению мира на Южном Кавказе и в регионе», — сообщает МИД Армении, добавив, что Ваан Костанян представил разработанную правительством Армении программу «Перекресток мира», подтвердив готовность Армении открыть региональные коммуникации на основе принципов суверенитета, юрисдикции, взаимности и равенства.