Միրզոյանն ընդգծել է Ուրուգվայի հետ բարձրաստիճան այցերի աճող դինամիկան
Օգոստոսի 30-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների Պալատի նախագահ Անա Օլիվերայի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների Պալատի փոխնախագահ Պեդրո Ֆեդերիկո Խիսդոնյանը:
Ի շարունակություն ընթացիկ տարվա մարտին նախարար Միրզոյանի՝ Մոնտեվիդեո կատարած այցի ժամանակ ունեցած քննարկումների՝ Արարատ Միրզոյանը և Անա Օլիվերան անդրադարձել են երկու երկրների միջև ձևավորված բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությանն ու բարեկամական կապերին համահունչ տարբեր ոլորտներում գործընկերությունը խորացնելուն ուղղված քայլերին: Այս համատեքստում ընդգծվել է նախարարի այցի ընթացքում Մոնտեվիդեոյում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանության բացման կարևորությունը՝ միտված Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև փոխգործակցության առավել ակտիվացմանը։
Զրուցակիցները մատնանշել են այն ոլորտները, որոնցում համագործակցության զարգացման զգալի ներուժ կա, այդ թվում՝ տուրիզմ, սպորտ, և պատրաստակամություն են հայտնել առավելագույնս նպաստել այդ ուղղությամբ համագործակցության հետագա զարգացմանը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է նաև բարձրաստիճան այցերի աճող դինամիկան, ինչպես նաև երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի ակտիվ գործունեության դերը երկու երկրների միջև համագործակցության օրակարգի ընդլայնման հարցում։
Նախարար Միրզոյանը հավելել է. «Հայաստանը բարձր է գնահատում Ուրուգվայի խորհրդարանի կողմից ցուցաբերված սկզբունքային դիրքորոշումը միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների, մարդու իրավունքների և համամարդկային արժեքների պաշտպանության հարցերում:»
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները՝ տարածաշրջանային կայության ու երկարատև խաղաղության ապահովման համատեքստում ընդգծելով խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորությունը:

Мирзоян подчеркнул растущую динамику визитов на высшем уровне с Уругваем
30 августа министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с председателем Палаты представителей Уругвая Аной Оливера. Во встрече также принял участие вице-президент Палаты представителей Уругвая Педро Федерико Хисдонян.
В продолжение обсуждений в ходе визита министра Мирзояна в Монтевидео в марте этого года Арарат Мирзоян и Ана Оливера коснулись шагов, направленных на углубление партнерства в различных областях в соответствии с политическим диалогом высокого уровня и дружественными связями, сложившимися между двумя странами. . В этом контексте в ходе визита министра была подчеркнута важность открытия постоянного посольства РА в Монтевидео, целью которого является дальнейшая активизация взаимодействия между Арменией и Уругваем.
Собеседники указали на сферы, в которых имеется значительный потенциал для развития сотрудничества, в том числе туризм, спорт, и выразили готовность способствовать дальнейшему развитию сотрудничества в этом направлении.
Министр Мирзоян также подчеркнул возрастающую динамику визитов высокопоставленных лиц, а также роль активной деятельности групп дружбы, действующих в парламентах двух стран, в расширении повестки сотрудничества между двумя странами.
Министр Мирзоян добавил. "Армения высоко ценит принципиальную позицию, проявленную парламентом Уругвая в вопросах защиты основополагающих принципов международного права, прав человека и общечеловеческих ценностей".
На встрече также обсуждались региональные вопросы. Министр иностранных дел РА представил последние события в процессе регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув важность заключения мирного договора в контексте региональной стабильности и обеспечения долгосрочного мира.