Ուրուգվայն աջակցում է Հայաստանի դիրքորոշմանը
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անա Օլիվերային և Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ Պեդրո Ֆեդերիկո Խիսդոնյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ Անա Օլիվերայի այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա երկու պետությունների միջև համագործակցության հետագա ակտիվացման համար: Նախագահը նշել է, որ Հայաստանն ու Ուրուգվայը մշտապես կապված են եղել բարեկամական կապերով և երկու երկրների միջև հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են բոլոր բնագավառներում: Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Ուրուգվայի ղեկավարությանն այն աջակցության համար, որ մշտապես ցուցաբերում է մեր երկրին առնչվող հարցերի նկատմամբ:
Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անա Օլիվերան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ մեծ ուրախությամբ և ոգևորվածությամբ է այցելում Հայաստան: Անա Օլիվերան ընդգծել է Ուրուգվայի հայ համայնքի ուրույն դերը մեր երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման գործում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Ուրուգվայի բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացման վերաբերյալ հարցեր: Երկուստեք շեշտվել է տնտեսության, կրթության, սպորտի, բարձր տեխնոլոգիաների, տուրիզմի և այլ ոլորտներում առկա համագործակցային ներուժի լիարժեք կյանքի կոչմանն ուղղված քայլերի խթանման կարևորությունը: Ընդգծվել է միջազգային տարբեր հարթակներում երկու երկրների սերտ համագործակցության դրական դերը:
Կողմերը բարձր են գնահատել Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանատան բացման կարևորությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային իրողություններին և զարգացումներին: Այս համատեքստում Անա Օլիվերան շեշտել է, որ Ուրուգվայը միանշանակ աջակցում է տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության հասնելու և հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու Հայաստանի դիրքորոշմանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության ձեռնարկների վերաբերյալ:

The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, received the President of the House of Representatives of Uruguay, Ana Olivera, and the Deputy Speaker of the House of Representatives, Pedro Federico Jisdonian.
Welcoming the guests, the President expressed his belief that Ana Olivera's visit would be an additional incentive for further activation of cooperation between the two states. The President noted that Armenia and Uruguay have always been connected by friendly ties, and relations between the two countries are developing dynamically in all fields. The President of the Republic thanked the Uruguayan leadership for the support they always provide to issues related to our country.
The President of the House of Representatives of Uruguay, Ana Olivera, thanked her for the reception and noted that she is visiting Armenia with great joy and enthusiasm. Ana Olivera emphasized the unique role of the Armenian community of Uruguay in strengthening friendly relations between our countries.
The meeting discussed issues related to developing friendly relations between Armenia and Uruguay. Both sides emphasized the importance of promoting steps to fully realize the cooperative potential in the economy, education, sports, high technologies, tourism, and other fields. The positive role of the two countries' close cooperation on various international platforms was emphasized.
The parties highly appreciated the importance of opening the RA embassy in Uruguay.
The conversation touched upon regional realities and developments. In this context, Ana Olivera emphasized that Uruguay supports Armenia's position to achieve stable and lasting peace in the region and establish neighborly relations with its neighbors.
At the meeting, ideas were exchanged regarding the initiatives of the Armenian government in the direction of solving the socio-economic problems of forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh.