«Գործող աշխարհակարգը փոխվում է բավական դինամիկ տեմպերով». Խաչատուրյան
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ ներկա են գտնվել օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների տարեկան աշխատաժողովի մեկնարկին:
Հանրապետության նախագահը հանդես է եկել աշխատաժողովի բացման խոսքով և արդյունավետ աշխատանքային քննարկումներ մաղթել դիվանագետներին: Իր խոսքում նախագահը նշել է.
«Նախևառաջ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր դեսպաններին մշտական ներկայացուցիչներին և գլխավոր հյուպատոսներին՝ քրտնաջան աշխատանքի և անձնուրաց ծառայության համար։ Ցավոք ձեր ծառայությունն ընթանում է հիրավի աշխարհաքաղաքական բարդ և երկրի համար ծանրագույն ժամանակաշրջանում, երբ ամենօրյա դիվանագիտական առաքելության իրագործմանը զուգահեռ Հայաստանը ձեռնամուխ է եղել արտաքին քաղաքականության և անվտանգության ճարտարապետության դիվերսիֆիկացման գործընթացին: Այսօր ոչ միայն Հայաստանն, այլև մեր տարածաշրջանը և միգուցե ողջ աշխարհն է անցնում դժվարին ժամանակների միջով: Գործող աշխարհակարգը փոխվում է բավականին դինամիկ տեմպերով, հաճախ անկանխատեսելի ուղղությամբ, և այս բուռն աշխարհաքաղաքական միջավայրում, երբ ականատես ենք սահմանները հատող ճգնաժամերի, առաջնահերթ խնդիրների հրատապ լուծման գործում զգալի է հատկապես դիվանագիտության դերը, քանի որ դիվանագետների գրանցած հաջողություններն ու, ինչն առավել ցավալի է՝ բացթողումները զգալի ազդեցություն են ունենում պետության, նրա միջազգային իմիջի, անվտանգային մթնոլորտի վրա:
Հարգելի՛ դեսպաններ,
Մի բան հստակ է՝ յուրաքանչյուր օր դեսպանը և դիվանագիտական ներկայացուցչությունը պետք է իր առջև ունենա այդ օրվա, շաբաթվա կամ ամսվա նպատակը: Սա կլինի պրոակտիվ դիվանագիտության գրավականը, Հայաստանի Հանրապետության տեսանելիության և արդյունքում դիվանագիտական ոլորտում հաջողության երաշխիքը:
Ուրախ եմ, որ շարունակվում են դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխարհագրության ընդլայնմանն ուղղված քայլերը: Անկասկած դեսպանատների առկայությունը տարբեր մայրաքաղաքներում էականորեն նպաստում է միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության ամրապնդմանը և ընդլայնմանը, Հայաստանի տեսանելիության և ճանաչելիության մեծացմանը:
Խոսքիս ավարտին կցանկանայի հույս հայտնել, որ տարբեր հարթակներում համախոհ երկրների ձեր գործընկերների հետ սերտ ու փոխշահավետ համագործակցությունը կնպաստի Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքական հիմնարար սկզբունքների և նպատակների իրագործմանը, գլոբալ և տարածաշրջանային սպառնալիքների նվազեցմանը, խաղաղության ու անվտանգության պահպանմանը:
Համոզված եմ, որ այսուհետ ևս պատվով կներկայացնեք մեր երկիրը՝ ձեր ավանդն ունենալով միջազգային ասպարեզում մեր երկրի հեղինակության ամրապնդման գործում»:

"The current world order is changing at quite a dynamic pace." Khachaturian
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, and the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, were present yesterday at the start of the annual workshop of the heads of the Republic of Armenia's diplomatic missions in foreign countries.
The President of the Republic delivered the opening speech of the workshop and wished the diplomats productive working discussions. In his remarks, the president said:
"First, I would like to thank all ambassadors, permanent representatives, and consuls general for their hard work and selfless service. Unfortunately, your service is taking place in a geopolitically complex and challenging period for the country, when Armenia and its daily diplomatic mission have embarked on diversifying its foreign policy and security architecture. Today, Armenia, our region, and the whole world are going through difficult times. The current world order is changing at a rather dynamic pace, often in an unpredictable direction. In this turbulent geopolitical environment, when we are witnessing crises that cross borders, the role of diplomacy in the urgent solution of priority problems is particularly significant because the successes recorded by diplomats and, what is more painful, the omissions, are substantial. have an impact on the state, its international image, security atmosphere.
Dear ambassadors,
One thing is clear: every day, the ambassador and the diplomatic mission must have the goal of that day, week, or month in mind. This will guarantee proactive diplomacy, the visibility of the Republic of Armenia, and, as a result, success in the diplomatic field.
I am glad that steps are being taken to expand the geography of diplomatic missions. Undoubtedly, the presence of embassies in different capitals significantly contributes to strengthening and expanding cooperation with international partners, increasing Armenia's visibility and recognition.
At the end of my speech, I would like to express my hope that close and mutually beneficial cooperation with your colleagues from like-minded countries on different platforms will contribute to the realization of the basic principles and goals of the Republic of Armenia's foreign policy, the reduction of global and regional threats, and the maintenance of peace and security.
I am sure that from now on, you will represent our country with honor, contributing to strengthening its reputation in the international arena."