ՀՀ-ն այսօր էլ ամենօրյա պայքարի մեջ է անկախության պահպանման համար. Ալեն Սիմոնյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի անկախության հռչակագրի ընդունման 34-րդ տարեդարձի առիթով։
«Սիրելի' հայրենակիցներ, 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Հայաստանի անկախության հռչակագիրը, որով էլ դրվեց անկախ պետականության հաստատման գործընթացի սկիզբը:
34 տարի առաջ այս օրը պաշտոնապես ամրագրվեց մեր ժողովրդի` անկախ պետականություն ունենալու տարիների փափագն ու ձգտումը, ինչն էլ փաստացի հիմք հանդիսացավ մեկ տարի անց ՀՀ անկախության հռչակման համար: Խորհրդային Հայաստանի քաղաքացիները կայացրին պատմական որոշում` անկախությունը վեր դասելով ամեն ինչից ու այն հռչակելով որպես երկրի հետագա զարգացման միակ ուղի:
Ինչքան բարդ ու դժվարին էր Հայաստանի անկախության ձեռքբերումը, կրկնակի ավելի բարդ է դրա պահպանումը` հատկապես աշխարհում տեղի ունեցող անկանխատեսելի գործընթացների ու աշխարհաքաղաքական տարբեր վերադասավորումների ֆոնին: Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր էլ ամենօրյա պայքարի մեջ է մեր երկրի անկախության պահպանման համար:
Սիրելի' հայրենակիցներ, շնորհավորելով Հայաստանի անկախության հռչակագրի ընդունման 34-րդ տարեդարձի առթիվ, ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ Հայաստանի իշխանությունները ջանք չեն խնայելու մեր երկրի զարգացման կայուն ընթացքն ապահովելու եւ ազատ, անկախ Հայաստանի Հանրապետությունը հզորացնելու ու շենացնելու դժվարին ճանապարհին»,- ասվում է ԱԺ նախագահի ուղերձում։

RA is still struggling daily to preserve its independence. Alain Simonyan
RA NA Speaker Alen Simonyan sent a congratulatory message on the 34th anniversary of Armenia's adoption of the Declaration of Independence.
"Dear" compatriots, on August 23, 1990, the Supreme Council of the Armenian SSR adopted the Declaration of Independence of Armenia, which marked the beginning of establishing independent statehood.
On this day 34 years ago, our people's longing and aspiration to have independent statehood were officially confirmed, which was the basis for declaring RA's independence a year later. The citizens of Soviet Armenia made a historic decision, putting independence above all else and declaring it the only way for the country's further development.
As tricky as achieving Armenia's independence was, maintaining it is twice as difficult, especially given unpredictable processes and geopolitical realignments worldwide. Even today, the Republic of Armenia struggles daily to preserve its independence.
Dear compatriots, I congratulate you on the 34th anniversary of adopting the Declaration of Independence of Armenia. I want to assure you that the authorities of Armenia will spare no effort to ensure our country's stable development and to strengthen and build the free, independent Republic of Armenia on the difficult path," said the NA Speaker's message.