«Անկախությունը, պետականությունը, քաղաքացիությունը մտածողության բոլորովին ուրիշ բանաձևեր են». Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման 34-րդ տարեդարձի առթիվ։
«Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ,
1990թ. օգոստոսի 23-ին Խորհրդային Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը ընդունեց Անկախության հռչակագիրը: Այս փաստաթղթով Հայաստանի ժողովուրդը ի լուր աշխարհի բարձրաձայնեց անկախ պետություն ունենալու իր ցանկության մասին և արձանագրեց իր կամքը:
Անկախության հռչակագրին հղումը հետագայում՝ 1995 թվականին, տեղ գտավ և մինչև օրս առկա է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության նախաբանում:
Բայց, ի հեճուկս ամենատարբեր մեկնաբանությունների, սա չի նշանակում, թե Անկախության հռչակագրի ողջ բովանդակությունը ներառված է ՀՀ Սահմանադրության մեջ և այս երկու փաստաթղթերի բովանդակությունը նույնական են:
Դրա ամենավառ ապացույցը Հռչակագրի 5-րդ հոդվածն է, որտեղ ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունը իր անվտանգությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը ապահովելու նպատակով ստեղծում է Գերագույն խորհրդին ենթակա սեփական զինված ուժեր, ներքին զորքեր, պետական և հասարակական անվտանգության մարմիններ»:
Չնայած Հռչակագրի նման ձևակերպմանը, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ ՀՀ Զինված ուժերը, Ոստիկանության զորքերը, պետական և հասարակական անվտանգության մարմինները երկրի խորհրդարանին չեն ենթարկվում, այլ մինչև 2015թ. սահմանադրական փոփոխությունը ենթակա են եղել երկրի Նախագահին, իսկ 2018թ. ապրիլից հետո՝ Կառավարությանը:
Սա ուղղակիորեն և աներկբա ի ցույց է դնում, որ ՀՀ Սահմանադրության մեջ արտահայտված են Անկախության Հռչակագրի միայն այն դրույթները, որոնք արտահայտված են ուղղակի, բառացի և տառացի և որևէ այլ մեկնաբանություն պարզապես պատեհ չէ:
Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ,
Անկախությունը, ինքնիշխանությունը, պետականությունը, մեր ինքնության և ինքնուրույնության պահպանման անփոխարինելի ինստիտուտներն են, և 1990թ․ օգոստոսի 23-ին մենք այդ ինստիտուտների և գաղափարաբանության հետ առնչվելու առաջին փորձը արեցինք՝ երկարատև դադարից հետո։ Անկախության ու պետականության մասին մեր բոլորիս՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պատկերացումները և ընկալումները այդ ժամանակներից ի վեր էականորեն փոխվել են և ինձ համարձակություն կվերապահեմ պնդելու՝ դարձել ավելի խորը և համապարփակ:
Անկախությունը, պետականությունը, քաղաքացիությունը մտածողության բոլորովին ուրիշ բանաձևեր են, բոլորովին ուրիշ հարթություններ և մենք ոտք ենք դնում այդ հարթությունների վրա, որդեգրում ու զարգացնում ենք այդ բանաձևերը՝ հենց այսօր, հենց հիմա:
Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ․ շնորհավորում եմ բոլորիս օգոստոսի 23-ի առիթով և բոլորիդ հղում վերջերս իմ գրած «Իրական Հայաստան՝ Հայաստանի Հանրապետություն» բանաստեղծությունը․

"Independence, statehood, and citizenship are completely different thinking formulas." Nikol Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan's congratulatory message on the 34th anniversary of the adoption of the Declaration of Independence of Armenia.
On August 23, 1990, the Supreme Council of Soviet Armenia adopted the Declaration of Independence. With this document, the people of Armenia announced to the world their desire to have an independent state and recorded their will.
The reference to the Declaration of Independence in 1995 found a place and is still present in the preamble of the Constitution of the Republic of Armenia.
However, contrary to various interpretations, this does not mean that the entire Declaration of Independence is included in the RA Constitution and that the content of these two documents is identical.
The most apparent evidence of this is Article 5 of the Declaration: "To ensure its security and the integrity of its borders, the Republic of Armenia creates its armed forces, internal troops, state, and public security bodies under the Supreme Council."
Despite the similar wording of the Declaration, according to the Constitution of the Republic of Armenia, the Armed Forces of the Republic of Armenia, Police forces, and state and public security bodies are not subordinate to the country's parliament but were subject to the President before the constitutional amendment in 2015 and to the Government after April 2018.
This directly and unequivocally demonstrates that only those provisions of the Declaration of Independence are expressed in the RA Constitution, and they are expressed directly, literally, and any other interpretation is simply not appropriate.
Independence, sovereignty, and statehood are indispensable for maintaining our identity and independence. On August 23, 1990, we first attempted to deal with these institutions and ideologies after a long pause. The ideas and perceptions of all of us, the citizens of the Republic of Armenia, about independence and statehood have changed significantly since those times and, I dare say, have become deeper and more comprehensive.
Independence, statehood, and citizenship are entirely different formulas of thinking, completely different dimensions, and we step on those dimensions and adopt and develop these formulas today, right now.
Dear people, dear citizens of the Republic of Armenia. I congratulate all of us on August 23, and I refer to all of you my recently written poem "The Real Armenia: The Republic of Armenia."