«Կարևոր չէ պարտքի չափը, կարևոր է պարտքով ներգրավված միջոցների օգտագործման արդյունավետությունը». Գրիգորյան
Կառավարություն այսօրվա նիստում հաստատեց ՀՀ-ի և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջև վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը։
Հունիսի 26-ին այդ վարկային համաձայնագիրն ստորագրվել էր բյուջետային աջակցության 75 մլն եվրո վարկային միջոցների ստացման նպատակով։
Ֆինանսների նախարարի խոսքով՝ ծրագիրը 3 հիմնական բաղադրիչ ունի՝ հանրային ֆինանսական համակարգի բարելավում, պետական արժեթղթերի թողարկման և կառավարման շրջանակի ու փողի շուկաների ենթակառուցվածների ամրապնդում, ձեռնարկատիրական գործունեության ֆինանսավորման նոր գործիքների մշակում, և առավել թափանցիկ կառավարման ապահովում։
Հովհաննիսյանն, անդրադառնալով շրջանառվող «սենսացիաներին», թե Հայաստանի արտաքին պարտքը հատել է այս կամ այն շեմը, նշեց, որ ամեն տարվա բյուջեով նկարագրում են, թե Հայաստանի պարտքը ինչպես է փոխվելու, ինչ աղբյուրներից է ֆինանսավորվելու և ամեն տարի բյուջեի քննարկումների ժամանակ այս բոլոր հարցերը պարզ են դառնում բոլորին, և այստեղ որևէ նորություն չկա։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն էլ արձագանքեց, թե այնքան կարևոր չէ պարտքի չափը, որքան պարտքով ներգրավված միջոցների օգտագործման արդյունավետությունը։

Правительство на сегодняшнем заседании одобрило проект закона о ратификации кредитного соглашения между РА и Французским агентством развития.
26 июня было подписано кредитное соглашение с целью получения 75 миллионов евро бюджетной поддержки.
По словам министра финансов, программа состоит из 3 основных компонентов: совершенствование государственной финансовой системы, укрепление системы выпуска и управления государственными ценными бумагами и инфраструктуры денежных рынков, разработка новых инструментов финансирования предпринимательской деятельности и обеспечение более прозрачного управления.
Касаясь циркулирующих «сенсаций» о том, что внешний долг Армении перешагнул тот или иной порог, Оганесян отметил, что каждый год в бюджете описывается, как будет меняться долг Армении, из каких источников он будет финансироваться, и каждый год в ходе обсуждения бюджета все эти вопросы выносятся на обсуждение. становится ясно всем, и здесь нет ничего нового.
Вице-премьер-министр Мгер Григорян ответил, что размер долга не так важен, как эффективность использования задействованных в долг средств.