Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ԻԻՀ նախագահի երդմնակալությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թեհրանում մասնակցել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորընտիր նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի երդմնակալության պաշտոնական արարողությանը։ Միջոցառումը տեղի է ունեցել Իրանի Մեջլիսում։
ԻԻՀ նախագահը ողջունել է պատվիրակությունների ղեկավարներին և համատեղ լուսանկարման արարողությունից հետո նրանց ուղեկցել դահլիճ։
Երդմնակալության արարողության սկզբում ներկաներին դիմել է ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը, այնուհետև ելույթ է ունեցել Իրանի դատական համակարգի ղեկավար Ղոլամ Հոսեյն Մոհսենի Էժեյին։
ԻԻՀ նորընտիր նախագահը շնորհակալություն է հայտնել պատվիրակությունների ղեկավարներին՝ երդմնակալության արարողությանը մասնակցելու համար և հանդես եկել ելույթով։

Nikol Pashinyan participated in the inauguration of the President of the Republic of Iran
Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the official inauguration ceremony of the newly elected President of the Islamic Republic of Iran, Masoud Pezeshkian, in Tehran. The event took place in the Mejlis of Iran.
The President of the Republic of Iran welcomed the heads of the delegations and escorted them to the hall after the joint photo ceremony.
At the beginning of the swearing-in ceremony, Mohammad Bagher Ghalibaf, the Chairman of the Majlis of the Republic of Iran, addressed the audience. The head of Iran's judicial system, Gholam Hossein Mohseni Ejei, gave a speech.
The newly elected President of the Republic of Iran thanked the heads of the delegations for participating in the inauguration ceremony and made a speech.